Czym powinny odznaczać się zajęcia edukacyjne dla młodzieży poruszające tematykę sztuki? Muszą przybierać formę, która pomoże rozwinąć wrażliwość i poczucie estetyki uczestników. I zachęci ich do obcowania z dziełami artystycznymi, nie tylko w trakcie zajęć, ale też w dalszym życiu. Te kryteria spełniają warsztaty dla szkół ponadpodstawowych prowadzone w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Oferta centrum kultury

Co warto wiedzieć o Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej? Jest to placówka promująca sztuki wizualne mieszcząca się w Radomiu. Jednym z elementów jej oferty jest prowadzenie zajęć dla szkół ponadpodstawowych dopasowanych do wymagań i potrzeb uczniów. Trzeba tu dodać, że galeria tworzy własną kolekcję sztuki, dysponuje salą kinową oraz biblioteką. Zajmuje się także wydawaniem własnych publikacji. Jednakże w tym artykule skupiamy się na jej działalności edukacyjnej. Pierwsze z dostępnych zajęć to „Kreatywne Spacery” pomagające zrozumieć charakter pracy artysty. Przybierają formę warsztatowych spotkań oddających głos zwiedzającym. Takie rozwiązanie przenosi wizytę w muzeum w zupełnie inny wymiar.

Pasjonująca sztuka i kultura

Pierwsze z opisanych zajęć zmieniają sposób odbioru oferty wystawienniczej radomskiej galerii. Natomiast drugie skupiają uwagę na innym, lecz równie ważnym zagadnieniu. Wykłady przybliżają zjawiska i postaci, które ukształtowały sztukę współczesną. Tematy spotkań z cyklu „Uwaga Sztuka” to:

  • Sztuka abstrakcyjna,

  • Krytyczny potencjał sztuki,

  • Ciało jako materia sztuki,

  • Cierpienie w sztuce,

  • Sztuka pop.

Do tej listy trzeba dodać jeszcze jeden, istotny element. Są nim zajęcia warsztatowe polegające na interpretacji dzieła sztuki. Widać zatem, że „Uwaga Sztuka” łączy nabywanie wiedzy i umiejętności z ich praktycznym zastosowaniem. To niezwykle cenne doświadczenie dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Co jeszcze do zaoferowania ma Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia? Przygotowało jeszcze dwie propozycje dla młodzieży. Pierwsza to 10 spotkań będących wprowadzeniem do ważnych zagadnień sztuki i kultury XX wieku. Więcej na ich temat mówi przedstawiciel placówki:

Każde ze spotkań z cyklu „Historia pewnego obrazu” skupia się na jednej pracy ilustrującej dany problem. W trakcie zajęć omawiamy wykorzystane w niej techniki artystyczne. Jak również tło historyczne, które towarzyszyło powstaniu dzieła.

Dotarliśmy do ostatniego elementu oferty galerii sztuki. To gra edukacyjna „Space Race” oparta na wykonywaniu pewnych zadań. Związanych ze znajomością polskie i światowej sztuki współczesnej.