Posiadanie akwarium może być rozwijającym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Niezależnie od tego czy mieszkasz w dużym domu, czy niewielkiej kawalerce, możesz pozwolić sobie na hodowlę rybek. To hobby pozostające w zasięgu każdego z nas. Sprawdźmy, jak założyć małe akwarium słodkowodne i jakie akcesoria są niezbędne do utrzymania przyjaznego środowiska życia dla ryb i innych słodkowodnych stworzeń.

Wybór akwarium

Wybór odpowiedniego akwarium zależy od ilości miejsca, które możesz przeznaczyć na hodowlę, gatunku rybek oraz budżetu. Większe akwaria są bardziej stabilne, wymagają mniej pracy i są łatwiejsze w utrzymaniu. Szersze akwaria zapewniają większą powierzchnię do wymiany gazowej i więcej miejsca do pływania dla aktywnych ryb. Oferują również rybom terytorialnym, takim jak pielęgnice i rekiny słodkowodne, więcej miejsc do założenia i obrony domu. Wysokie i wąskie akwaria mieszczą mniej ryb i najlepiej nadają się dla mniej aktywnych gatunków, takich jak skalary i gurami.

Zalecane akcesoria do akwarium

Akwarium wypełnione wodą, żwirem i dekoracjami jest na tyle ciężkie, że potrzebuje mocnego stojaka dostosowanego do rozmiaru zbiornika. Bardzo ważnym akcesorium jest także osłona akwariowa z oświetleniem, która zapobiega wyskakiwaniu ryb, zatrzymuje kurz i ciała obce z akwarium oraz ogranicza parowanie. Ryby powinny mieć stały cykl dnia i nocy, a żywe rośliny potrzebują mocnego, wysokiej jakości światła do prawidłowego wzrostu.

Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia akwarium jest filtr. Ryby żyją w tym samym środowisku, do którego uwalniają odpady, dlatego wszystkie produkty przemiany materii muszą być szybko i wydajnie przetwarzane. W ofercie dobrych sklepów akwarystycznych, takich jak Aqua-Terra FHU, znajdują się filtry wewnętrzne i filtry kanistrowe pasujące do dużych i małych akwariów.

Jeżeli woda stosowana do napełniania akwarium zawiera chlor lub chloraminę, warto zaopatrzyć się dodatkowo w uzdatniacz.

Temperatura wody w akwarium

Ciepła woda i stabilna temperatura są niezbędne, aby ryby tropikalne pozostawały w dobrym zdrowiu. Nagłe zmiany temperatury zwiększają poziom stresu u ryb i mogą wywołać epidemie pasożytów. Wybór odpowiedniej grzałki do akwarium uzależniony jest od wielkości akwarium, pożądanej temperatury oraz minimalnej temperatury pomieszczenia, w którym znajduje się akwarium. Do akwariów o pojemności 50 litrów lub większych zaleca się stosowanie kilku grzejników.

Biorąc pod uwagę, że wiele grzejników akwariowych ma pokrętła regulacji, rzeczywista temperatura wody może się różnić w zależności od cyrkulacji wody i lokalizacji akwarium.  Z tego względu warto wyposażyć się w termometr akwariowy, który pozwoli poznać dokładną temperaturę wody.

Termometr powinien być zainstalowany w miejscu, w którym można go łatwo odczytać i gdzie nie będzie na niego oddziaływać światło słoneczne.