Poczucie bezpieczeństwa w każdym aspekcie życia stanowi jedną z podstawowych wartości. Podobnie jest w przypadku systemów informatycznych. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych cech nowoczesnych systemów IT. Obejmuje wiele aspektów, ale skupimy się na dwóch: wysokiej dostępności i ochronie danych przed utratą.

Wysoka dostępność to możliwość niezawodnej pracy systemu informatycznego bez awarii i niespodziewanych przerw. Nawet indywidualny użytkownik może mieć problemy, gdy ze względu na awarię komputera nie może wykonać przelewu bankowego, odebrać poczty elektronicznej, czy znaleźć wskazówek dojazdu do jakiegoś miejsca. Jednak sytuacja staje się naprawdę poważna, gdy przestaje działać komputerowy system sterownia linią produkcyjną, system sprzedaży w dużej sieci sklepów, czy system obsługi transakcji w banku. A może do tego doprowadzić awaria nawet jednego niewielkiego elementu. Każda rzecz może się przecież popsuć, ale system informatyczny powinien być tak zaprojektowany i wykonany, żeby awaria pojedynczych elementów nie powodowała przerwy w jego działaniu. W tym celu buduje się systemy, w których krytyczne elementy są zdublowane, a odpowiednie mechanizmy potrafią przewidzieć awarię, zanim jeszcze do niej dojdzie. System działa bez przerw, potrafi sam się przekonfigurować i poinformować obsługę o konieczności wymiany elementu który już uległ uszkodzeniu lub wkrótce się popsuje.

Najcenniejszą częścią systemu informatycznego są przechowywane w nim informacje. Dziś często nie ma już kopii papierowych danych zapisanych w systemach informatycznych, a więc w przypadku utraty danych nie ma możliwości ich odtworzenia. I znowu, gdy indywidualny użytkownik straci zdjęcia z wakacji, czy kontakty do znajomych, to oczywiście jest to ogromna strata, czasami nie do odzyskania. W przypadku dużych organizacji gospodarczych taka strata jest niewyobrażalnie większa. Wyobraźmy sobie, że bank traci dane o przelewach i stanach kont swoich klientów, albo sieć sklepów traci informacje o stanach magazynowych towarów, ich cenach, zamówieniach i rozliczeniach z kontrahentami. A gdyby ZUS stracił dane o emerytach – strach pomyśleć. Dlatego ochrona informacji zapisanych w systemach informatycznych ma ogromny priorytet. W celu ochrony zgromadzonych informacji stosuje się macierze dyskowe, które nieustannie monitorują sprawność wszystkich zainstalowanych w nich dysków oraz potrafią samodzielnie odtworzyć wszystkie informacje nawet w sytuacji, gdy jeden lub kilka dysków ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Wprowadza się również rozbudowane systemy tworzenia kopii zapasowych na wielu różnych nośnikach. Te same dane są często przechowywane w kilku różnych lokalizacjach, tak, żeby nawet pożar, czy wybuch w jednej z nich nie powodował utraty przechowywanych informacji. Trzeba jednak zbudować system w taki sposób, żeby we wszystkich lokalizacjach dane były równie aktualne, żeby kopie zapasowe były tworzone na bieżąco, żeby system potrafił w razie awarii jakiegoś elementu sam odtworzyć wszystkie aktualne informacje (ang. disaster recovery).

Firma AdvaCom projektuje, wdraża i zajmuje się opieką serwisową systemów informatycznych, mających kluczowe znaczenie dla ich użytkowników. Wykonuje systemy o wysokiej dostępności, wyposażone w klastrów serwerów, redundancję połączeń sieciowych, systemy automatycznej rekonfiguracji w przypadku awarii oraz systemy wirtualizacji. W projektach systemów uwzględnia hierarchiczne, heterogeniczne systemy przechowywania danych, wyposażone w macierze dyskowe, biblioteki taśmowe oraz korzystające z rozwiązań chmurowych oraz specjalistyczne oprogramowaie do zarządzania tymi systemami.