Lato w pełni, ale nie znaczy to, że nie powinniśmy myśleć o nadchodzącym sezonie grzewczym. Właśnie teraz jest najlepszy moment, by planować lub przeprowadzać modernizację systemu grzewczego. Ogrzewanie domu może generować ogromne koszty, zwłaszcza gdy instalacja jest mało wydajna lub niewystarczająca do naszych potrzeb. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom jednego z możliwych rozwiązań – ogrzewaniu olejowemu.

Czy warto ogrzewać dom za pomocą oleju?

Podstawową zaletą kotłów na olej opałowy jest łatwość ich obsługi – a właściwie bezobsługowość – oraz czystość, jaka towarzyszy spalaniu paliwa. Nie ma w tym przypadku konieczności czyszczenia sadzy lub popiołu. Sam olej opałowy jest łatwo dostępny, zatem problemu nie będzie stanowić zaopatrzenie domu na sezon grzewczy.

Ważnym aspektem instalacji grzewczej jest również bezpieczeństwo. W przypadku oleju opałowego zagrożenie jest niewielkie pod warunkiem, że przestrzegamy zasad właściwego przechowywania i dokonujemy regularnych przeglądów systemu. Ponadto to rozwiązanie zdecydowanie lepsze dla środowiska niż wykorzystanie paliw stałych w postaci węgla.

Olej opalowy świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy wygodnie i wydajnie ogrzać dom, a nie mamy dostępu do ogrzewania gazowego, co jest częstym problemem. Wadą tej instalacji jest jednak konieczność wyodrębnienia w domu specjalnego pomieszczenia, gdzie znajdzie się kotłownia. Olej opałowy musi być też przechowywany w ściśle określonych warunkach i zbiornikach do tego przystosowanych. Decydując się na to rozwiązanie, musimy pamiętać o tym, że olejem grzewczym nie jesteśmy w stanie ogrzać wody, a ilość paliwa należy nieustannie kontrolować i w miarę potrzeb uzupełniać u dostawców.

Jaki olej wybrać do ogrzewania domu?

Duże znaczenie dla wydajności każdego systemu grzewczego ma jakość wykorzystywanego paliwa. Nowoczesnym olejem grzewczym, który znajduje zastosowanie w kotłach ogrzewających domy mieszkalne, kotły parowe, piece przemysłowe czy technologiczne jest Ekoterm Plus. Jego komponenty i dodatki uszlachetniające zapewniają optymalne zużycie paliwa i wpływają na zachowanie żywotności systemów grzewczych. Zawiera śladowe ilości siarki, dzięki czemu nie tylko pozostaje paliwem bezodpadowym, ale nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Dobrej jakości olej powinien charakteryzować się wartością opałową nie mniejszą niż 11 kWh/kg, gęstością właściwą w zakresie miedzy 0,83 a 0,86 kg/l. Zawartość siarki nie może być natomiast większa niż 0,2%. Wszystkie te parametry ma właśnie olej grzewczy Ekoterm Plus. Jego dostawą zajmuje się hurtownia paliw Falo-Tank, która od lat zajmuje się dystrybucją oleju grzewczego Ekoterm Plus oraz oleju napędowego Ekodiesel Ultra.