Wszechobecny postęp technologiczny oraz rozwój Internetu oprócz pozytywnych stron wiązanych z uproszczoną komunikacją oraz większą mobilnością, to również otwarta przestrzeń dla cyberprzestępców, których celem jest przejęcie ważnych dla użytkownika sieci informacji. Głównie sprawa dotyczy haseł i loginów do kont firmowych, bankowych uzyskiwanych poprzez masowo wysyłane wiadomości mailowe. Zjawisko to określa się mianem phishingu. Na czym dokładnie polega? Jak uchronić się przez internetowymi oszustami?

Niebezpieczne wiadomości mailowe

Codzienne nasze skrzynki mailowe zalewają setki reklam i ofert marketingowych najróżniejszych firm i przeglądanych wcześniej portali internetowych, z dedykowanymi specjalnie dla nas promocjami czy rabatami. Niestety jednak część z nich może być wysyłana przez internetowych oszustów celem wyłudzenia poufnych informacji, haseł, numerów kart kredytowych czy dostępu do kont bankowych. Takie zjawisko w sieciowym języku nazywane jest phishigiem. To metoda, dzięki której popularni hakerzy poprzez niemalże identyczne, z pozoru nieszkodliwe wiadomości, podobne do tych pochodzących głównie z instytucji publicznych, zyskują ważne dla nas dane. W ten sposób już  w kilka sekund mogą pozbawić nas środków na koncie, czy doprowadzić do utraty zapisanych na dysku informacji. Jak mówią specjaliści z Panda Service, internauci powinni zachowywać wyjątkową ostrożność podczas otwierania przesyłanych linków, a zwłaszcza unikać  logowania się na podane w wiadomościach konta. Kluczową rolę odgrywa tutaj tytuł wiadomości, zachęcający do jej otworzenia. Najbardziej niebezpieczne jest jednak klikanie w załączone, zawirusowane pliki lub odsyłanie na podany adres jakiejkolwiek odpowiedzi, co powoduje automatyczne przesyłanie poufnych danych.

Ochrona przed zagrożeniem

Ostrożność to pierwszy krok do ochrony przed phishingiem. Nie należy otwierać wszystkich otrzymanych linków, jeśli pochodzą z nieznanych lub podejrzanych źródeł. Ze względu na powszechne użytkowanie przez znaczną część społeczeństwa portali społecznościowych, oszuści również za ich pośrednictwem przekazują niebezpieczne treści. Jak wynika z opinii specjalistów w branży IT z Panda Service, większość fałszywych wiadomości zazwyczaj zawiera błędy ortograficzne lub stylistyczne, wynikające z niedostatecznej znajomości języka przez hakera i korzystanie z translatora. Często także nie zawierają personalnego, bezpośredniego zwrotu. Ochrona przedzagrożeniem wynikającym z phishingu to przede wszystkim nie podawanie haseł, istotnych numerów i danych osobowych na nieznanych stronach. Posiadanie oprogramowania antywirusowego i jego regularna aktualizacja to kolejny sposób na wytworzenie zabezpieczającej bariery dla naszego komputera oraz ochrony aktywności w sieci.