Switch nazywany jest też przełącznikiem sieciowym. Podłączone do niego urządzenia działają sprawniej i szybciej. Wpływa on też pozytywnie na wydajność sieci, dlatego każdy jej użytkownik dla własnego komfortu powinien orientować się, na czym polega działanie switchy. Warto wiedzieć, jaki jest cel ich używania i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu.

Po co używa się switcha?

Switchem nazywa się niewielki przełącznik wyposażony w przyłącza, zwane inaczej portami. Do każdego z nich można przypiąć jedno urządzenie. Switch łączy poszczególne segmenty sieci komputerowej.

Funkcją przełączników sieciowych jest sterowanie pakietami danych w taki sposób, aby trafiały do odpowiedniego urządzenia. To sprawia, że informacje nie przemieszczają się chaotycznie, nie blokują zatem innych ścieżek – tłumaczy pracownik sklepu internetowego WISP.PL. Switche są polecane szczególnie dla korporacji, bo dobrze sprawdzają się w przypadku dużej liczby użytkowników sieci. Dzięki temu pracownicy danej firmy mogą pracować bez zakłóceń.

Rodzaje przełączników sieciowych

Na rynku dostępne są trzy rodzaje switchy: zwykłe, inteligentne i zarządzane. Pierwszy typ jest polecany do użytkowania na mniejszą skalę. Zapewnia on szybkie przesyłanie danych, ale ma nieco mniejsze możliwości niż bardziej zaawansowane modele. Przykładowo, switche inteligentne mają opcję wprowadzenia własnych ustawień przez użytkownika, dzięki czemu da się je dostosować do indywidualnych potrzeb. Z kolei przełączniki zarządzane są najbardziej profesjonalnym typem. W ich przypadku możliwości konfiguracji są jeszcze większe.

Jaki switch wybrać?

Przełączniki sieciowe różnią się od siebie między innymi liczbą portów. Konkretny model wybiera się w zależności od tego, ile urządzeń ma być podłączonych do switcha. Mają one też różną budowę – przykładowo, najprostsze przełączniki mają 4-5 portów i są niewielkich rozmiarów. Tymczasem bardziej zaawansowane modele będą miały ich więcej, a ich obudowa będzie bardziej odporna na uszkodzenia.

Jeśli potrzebujesz switcha z dużą liczbą portów, możesz kupić lepszy model albo też połączyć ze sobą kilka przełączników. Kolejnym kryterium wyboru jest mocowanie urządzenia. Switche można umieścić na ścianie lub w szafie rackowej, zwanej inaczej szafą serwerową.

Przy montażu należy pamiętać o takim zlokalizowaniu przełącznika, aby jego diody były widoczne. Jest to niezbędne do kontrolowania parametrów urządzenia. Podczas zakupu warto poprosić sprzedawcę o radę w wyborze switcha. Wykwalifikowany pracownik opowie również o dodatkowych udogodnieniach danego urządzenia i podpowie, w który model najlepiej się zaopatrzyć.