System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to wielofunkcyjne i bardzo rozbudowane narzędzie do Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa. Nie powinno się jednak kojarzyć tegoż systemu ze zwykłych oprogramowaniem. Jest to bowiem rozwiązanie bardzo innowacyjne, często oparte o chmury obliczeniowe. Co jeszcze warto wiedzieć o systemach ERP dla firm?

Z czego zbudowany jest system ERP?

System ERP to bardzo złożone oprogramowanie dla firm, które część danych może przechowywać w chmurach obliczeniowych w przestrzeni internetowej. Rozwiązanie to dedykowane jest dla niemalże każdego pracownika firmy, która wdrożyła ERP w swoich strukturach. System składa się na podsystemy i specjalne moduły:

  • zarządzania logistyką,
  • zarządzania finansami i księgowością,
  • zarządzania zasobami ludzkimi,
  • zarządzania produkcją lub usługami,
  • zarządzania obsługą klientów (CRM).

Ilość modułów uzależniona jest jednak od potrzeb firm i może być znacznie szersza. Duże korporacje w ramach ERP posiadają także systemy analityczne i raportowe.

Zalety systemów ERP

Systemy ERP świetnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych firmach. Można je dostosować także do działań usługowych, handlowych, transportowych oraz produkcyjnych. Systemy ERP stają się zatem swoistymi bazami wszelkich danych i wymiany informacji. To dzięki nim usługi lub produkcja wyrobów stają się szybsze oraz wyższe jakościowo. Podejmowanie decyzji w firmach jest zaś uproszczone i zintegrowanie. Różne obszary działalności firmy są ze sobą mocno powiązanie, a wspomniany obieg informacji jest do minimum zawężony.

Oprócz tego systemy ERP to inwestycja w uporządkowane zarządzanie procesami przedsiębiorstwa, w optymalizację zasobów, a także w bezpieczeństwo. Nowoczesne oprogramowanie pozwala lepiej chronić tajemnice firmy, wypełniając najwyższe standardy RODO. Śledzenie informacji, zabezpieczanie ich przed utratą oraz dostępem osób niepowołanych jest zatem prostsze niż nigdy dotąd.

Wdrożenie systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP to zadanie dla specjalistycznych firm, które przygotowują swoiste projekty wdrożeniowe. Ważne jest bowiem to, aby oprogramowanie spełniało wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa. Podczas wdrażania systemu ERP istotne jest m.in. szkolenie pracowników i kadry menadżerskiej. To zawsze przy zleceniach gwarantuje Biuro usług informatycznych Andrzeja Burkiewicza, które udziela wsparcia na każdym etapie wprowadzania oprogramowania w strukturę firmy klienta. Ważny jest np. późniejszy helpdesk, obsługa informatyczna, aktualizacje programów i dodawanie nowych modułów. Dbać należy także o najwyższą sprawność serwerów.