Karta graficzna jest dla wielu użytkowników laptopów i komputerów jednym z najcenniejszych podzespołów. Rzadko ulega ona uszkodzeniu, ale znaczne obciążenie układu GPU oraz doprowadzenie sprzętu do wysokiej wewnętrznej temperatury np. podczas grania w gry, może przyczynić się do mniejszych lub większych awarii. Jak rozpoznać uszkodzenie karty graficznej i czy można poddać ją naprawie? O tym opowiadają fachowcy ze sklepu komputerowego i pracowni serwisowej JOKER z Wrocławia.

Za co odpowiadają karty graficzne?

Zanim specjaliści firmy JOKER zdradzą, czym objawiają się awarie kart graficznych oraz w jaki sposób są one usuwane, warto przypomnieć, za co odpowiadają tego typu podzespoły. W uproszczeniu można przyjąć, iż elementy te mają olbrzymie znaczenie dla generowania obrazu na monitorach. Umożliwiają one zatem płynne wyświetlanie multimediów oraz wierne odwzorowanie kolorów. Dodać warto, że karty graficzne ściśle współpracują z matrycami, a także procesorami, wpływając znacznie na wydajność, szybkość pracy oraz moc obliczeniową sprzętów.

Jeśli chodzi o najnowocześniejsze karty graficzne, potrzebne są one szczególnie osobom kochającym gry video, a także specjalistom zajmującym się projektowaniem graficznym. Tacy użytkownicy inwestują duże pieniądze w najnowsze na rynku podzespoły, co nie oznacza tego, iż nie są one narażone na awarie. Powodów uszkodzeń kart graficznych jest bowiem wiele, od przegrzania urządzenia począwszy, na zalaniu kończąc. Serwisanci z pracowni JOKER do przyczyn awarii zaliczają także nieprawidłowy montaż. Niestety jest to częsty problem wtedy, kiedy domowi majsterkowicze sami modernizują swoje laptopy oraz komputery.

Typowe objawy uszkodzonej karty graficznej

Uszkodzenie karty graficznej nie zawsze jest łatwe w szybkim zdiagnozowaniu. Podobne problemy mogą bowiem wynikać z błędów systemu operacyjnego i sterowników, a także przy awariach matrycy oraz powiązanych z nią podzespołów. Jeśli chodzi jednak o typowe objawy usterek kart graficznych, serwisanci pracowni JOKER z Wrocławia wymieniają wśród nich:

  • miganie obrazu,

  • błędy na całym ekranie lub w określonym miejscach,

  • błędy na tłach o określonych kolorach,

  • złe odwzorowanie kolorystyczne,

  • wyłączanie się obrazu,

  • brak obrazu,

  • przełączanie się obrazy.

Na awarię karty graficznej może również wskazywać problem z widzeniem komputera sterownika podzespołu. Specjaliści z firmy JOKER tłumaczą, że w takim przypadku system komputerowy generuje komunikat dotyczący braku możliwości zainstalowania sterownika karty graficznej. Błąd ten wyświetla się nawet wtedy, kiedy standardowa karta VGA funkcjonuje w 100% poprawnie.

Na czym polega serwis niedziałającej karty graficznej?

Uszkodzona karta graficzna nie zawsze musi oznaczać konieczność wymiany na nową. W zależności od rodzaju awarii istnieje wiele sposobów naprawy, które pozwalają na przywrócenie jej fabrycznej jakości. Fachowcy z pracowni JOKER podejmują się między innymi wymiany układów BGA na kartach graficznych, serwisu (reballingu) tychże układów, a także zastępowanie gniazd kart tymi całkowicie nowymi. Niekiedy skuteczne okazuje się wymienienie przetworników cyfrowo-analogowych czy naprawa układów chłodzenia. Ponadto serwis karty graficznej może dotyczyć przetwornic, układów sterowania, zasilaczy oraz układów temperatury. Istotne jest też usuwanie błędów systemowych i uaktualnianie sterowników.

Aby zabezpieczyć sprzęt przed powtórnym uszkodzeniem, serwisanci firmy JOKER zalecają również regularne czyszczenie wewnętrznych podzespołów. Komputer bądź laptop eksploatowany codziennie przez wiele godzin powinien być konserwowany oraz testowany przez profesjonalistów nawet dwa razy w roku. Koszty takich zabiegów są niskie, a użytkownik może mieć pewność tego, że jego sprzęt nie ulegnie drogim w usunięciu awariom.