Współcześnie wydajność zakładów przemysłowych zależy przede wszystkim od wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. To właśnie zautomatyzowanie procesów stanowi najlepszą gwarancję powtarzalności i wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Ogromnym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców cieszą się systemy SCADA. Co konkretnie warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i w jakich sytuacjach sprawdzi się ono najlepiej?

SCADA – co to takiego?


Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż maszyny w odczuwalnym stopniu pozbawią ludzi pracy, to prawda jednak okazuje się jednak zupełnie inna, czego najlepszym potwierdzeniem jest właśnie stopniowe wdrażanie systemów SCADA. Obecnie inżynierowie wiele uwagi poświęcają temu, aby interakcje pomiędzy operatorem a maszyną przebiegały tak intuicyjnie, jak to tylko możliwe. Żeby zrealizować ten cel, istnieje konieczność zaprojektowania odpowiednich interfejsów, które w zdecydowanej większości przypadków przyjmują formę dotykowych ekranów.

Sam skrót SCADA pochodzący od Supervisory Control And Data Acquisition, można w uproszczeniu przetłumaczyć jako nadzór i aktywizacja danych. Jest to zatem system informatyczny nadzorujący przebieg procesu technologicznego. Jego cechę charakterystyczną stanowi nadrzędność w stosunku do warstwy sprzętowej. Najważniejszymi zadaniami systemu są m.in. wymiana danych w czasie rzeczywistym ze sterownikiem PLC, wyświetlanie informacji na ekranie w postaci czytelnej dla człowieka, zarządzanie alarmami oraz sygnalizacja alarmów, a także przygotowanie i generowanie raportów o postępach procesu technologicznego. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe korzyści?


Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w zakładach przemysłowych, w których mamy do czynienia z dużą ilością rozproszonych na przestrzeni hali urządzeń, uczestniczących w procesie wytwarzania jednego produktu. Sterowanie wszystkimi maszynami z jednego miejsca gwarantuje oczywiście doskonały komfort pracy. Wspomnieć trzeba także o bardzo łatwej obsłudze dostępnych interfejsów oraz o możliwości tworzenia wskazówek dla operatorów w czasie rzeczywistym. Taki stan rzeczy znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się błędów. SCADA archiwizuje w jednym systemie dane ze wszystkich urządzeń, co pozwala na wydajniejsze zaplanowanie produkcji. Przyczyny awarii znajdowane są szybciej, a niektóre systemy wyposażone są nawet w funkcję, która pewien zakres czynności naprawczych wykonuje za analityków.

Biorąc pod uwagę fakt, że specyfika działania każdego zakładu jest nieco inna, kluczem do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów staje się w tym przypadku zaprojektowanie systemu od podstaw. Jest to zadanie niezwykle trudne, które wymaga odpowiednio skoordynowanej współpracy wielu fachowców. Dlatego też kompleksowe wykonawstwo warto powierzyć firmie Plc Serwis, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej wyrobiła sobie pozycję jednego z liderów polskiego rynku. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj na indywidualne podejście oraz atrakcyjne ceny.