Telefonia internetowa to jedno z najbardziej znaczących osiągnięć w dziedzinie komunikacji głosowej w ostatnich latach. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie to cieszy się taką popularnością. Ze względu na możliwości, jakie daje VoIP, coraz chętniej na korzystanie z tych systemów decydują się firmy i instytucje publiczne. Technologia ta niewątpliwie może ułatwić ich funkcjonowanie.

Systemy VoIP - co to jest?

VoIP to skrót angielskiej nazwy, która oznacza głos przesyłany przez protokół internetowy. Systemy te potocznie nazywane są telefonią internetową. Polega ona na wykonywaniu rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu łącza internetowego lub innych sieci używających protokołu IP. Tym samym korzystanie z VoIP zamiast podłączenia do sieci tradycyjnej lub komórkowej wymaga dostępu do internetu. Ważne jest, by łącze, z którego korzystamy, było stabilne i szybkie. Wówczas możemy być pewni wysokiej jakości połączeń. Technologia ta pozwala nie tylko na połączenia z użytkownikami VoIP, ale także wszystkimi osobami, korzystającymi z telefonii stacjonarnej lub komórkowej.

Dostępne na rynku urządzenia VoIP często wyglądają jak tradycyjne telefony, ale posiadają specjalne i charakterystyczne dla tej technologii funkcje. Rozpoczęcie przygody z telefonią internetową nie zawsze jednak wymaga od nas zakupu dodatkowego sprzętu. By móc wykonywać tego typu połączenia wystarczy komputer lub urządzenie mobilne, na którym będziemy mogli zainstalować aplikację operatora. Jeśli zamierzamy korzystać z telefonów stacjonarnych, muszą być one wówczas podłączone do specjalnego adaptera, który zmienia sygnał analogowy na dane VoIP.

Plusy i minusy telefonii internetowej

Ponieważ VoIP jest stosunkowo nową siecią, wiele osób nadal ma co do niej wątpliwości. Rozwiać je pomogą specjaliści, zajmujący się tego typu rozwiązaniami tak jak firma Atmus. Od początku warto mieć świadomość, że ilość zalet sieci telefonicznych VoIP zdecydowanie przeważa nad wadami.

Przede wszystkim koszt połączeń głosowych jest zdecydowanie niższy, niż w przypadku tradycyjnej telefonii stacjonarnej lub komórkowej. Dzięki VoIP mamy możliwość wykonywania połączeń z dowolnego miejsca na świecie. Dodatkowo operatorzy oferujący te usługi nie wymagają podpisywania długoterminowych umów. Decydując się na korzystanie z telefonii internetowej, musimy jedynie wybrać i opłacić najbardziej odpowiadający nam pakiet, a także odpowiednio skonfigurować urządzenie, którego będziemy używać.

Wadą systemów VoIP może być konieczność stabilnego i szybkiego łącza internetowego. W przypadku słabego jakość rozmowy także będzie nie najlepsza. Wykonywanie połączeń może być wówczas uciążliwe, a każda przerwa w dostawie internetu będzie wiązała się z całkowitym brakiem takiej możliwości. Na szczęście współcześnie jest to coraz rzadziej spotykany problem, a dostęp do internetu możemy mieć niemalże wszędzie.