Światło słoneczne, wiatr, woda, biomasa czy energia geotermalna to źródła pozyskiwania prądu i ciepła, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz nie powodują przez dłuższy czas deficytu zasobów naturalnych. Korzystanie z zielonej energii staje się coraz bardziej popularne. Najbardziej intensywnie wykorzystywany jest wiatr oraz promienie słoneczne, z czego energia słoneczna stanowi najbardziej obfite źródło, dlatego wiele firm, korzystając z jej zasobów, proponuje ekologiczne rozwiązania w postaci kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – jej działanie i zastosowanie

Fotowoltaika polega na przetworzeniu światła słonecznego w energię elektryczną. Uzyskaną energię ekologiczną można wykorzystać do ogrzania domu oraz wody. Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe. Wystarczy je odpowiednio zamontować, by korzystać z zasobów  promieniowania słonecznego. Zamontowane panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd stały. By zmienić go w zmienny (taki, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych) potrzebny jest inwerter solarny. Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są na dachach budynków, ale też można je zainstalować na gruncie. Ich posiadanie niesie wiele korzyści. Po podłączeniu do instalacji elektrycznej można na bieżąco wykorzystywać pozyskaną energię za darmo. Dodatkowo jej nadwyżki można przesyłać do sieci publicznej przy pomocy dwukierunkowego licznika.

Kolektory słoneczne

Nazywane są potocznie solarami. To urządzenia pozyskujące energię słoneczną, która zamieniana jest w ciepło do ogrzania wody, a nawet pomieszczeń. W środku kolektora słonecznego znajdują się rurki. Płynąca w nich ciecz jest ogrzewana przez rozgrzaną przez słońce powierzchnie płyty. Wydajność energetyczna kolektorów słonecznych w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Te gorsze będą ogrzewały wodę tylko w słoneczne i ciepłe dni. Dlatego jeżeli zależy ci, by korzystać z kolektorów również jesienią i zimą, pomyśl o lepszych i droższych rozwiązaniach. Pamiętaj, że jest to inwestycja na długie lata, która się zwróci, bo przecież zastosowanie kolektorów wiąże się z oszczędnościami na rachunkach za ciepłą wodę, a nawet za ogrzewanie.

Olsztyńska firma Gv2, działająca na rynku od 2012 roku pod czujnym okiem pana Macieja Kędzierskiego, oferuje instalacje do przetwarzania odnawialnych źródeł energii pozyskiwanych głównie ze słońca, w postaci paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, powietrza oraz biomasy, które są wykorzystywane do alternatywnego ogrzewania ekologicznego. W swojej ofercie oprócz kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych posiada kotły na biomasę, zasilane pelletem,  pompy ciepła, wykorzystujące tzw. dolne źródła ciepła pozyskiwane z wód termalnych czy energii geotermalnej, oraz rekuperatory, stosowane w instalacjach wentylacyjnych do odzysku ciepła z wentylacji. Doświadczeni pracownicy, uzbrojeni w specjalistyczną wiedzę i narzędzia, zajmują się montażem, serwisem i przeglądami technicznymi oferowanych urządzeń. Służą pomocą przy pozyskiwaniu dofinansowania na OZE. Dzięki profesjonalizmowi i indywidualnemu podejściu do klienta, firma cieszy się dobrymi opiniami.