Podczas użytkowania komputera stacjonarnego, osobistego czy nawet telefonu jesteśmy obecnie cały czas narażeni na cyberataki. Zagrożeniem są również wszelkiego rodzaju wirusy i programy szpiegujące. Jak można chronić swój sprzęt przed czyhającym w sieci niebezpieczeństwem? W poniższym artykule przedstawimy rozwiązania, dzięki którym zwiększysz swoją ochronę przed działaniem hakerów.  

Bezpieczeństwo i ochrona danych w komputerach

Hakowanie użytkowników internetu staje się współcześnie bardzo dużym problemem. Takim atakom sprzyja nieodpowiednio zabezpieczony sprzęt komputerowy i brak świadomej ochrony danych. W wirtualnej przestrzeni występuje bardzo zróżnicowane zagrożenie. Część z nich może doprowadzić do doszczętnych zniszczeń i utraty ważnych plików czy informacji.

Jak bronić się przed hakerami? Najbardziej skuteczne jest zabezpieczanie się przed potencjalnymi incydentami. Istnieją jednak również sposoby reagowania na sieciowy atak. Aby nie zmagać się z potencjalnymi skutkami braku ochrony, warto zastosować się do kilku zasad.

1. Używaj silnych haseł

Korzystając z wszelkich serwisów czy portali społecznościowych, nie chcemy, aby ktokolwiek mógł mieć wgląd lub dostęp do prowadzonych przez nas w takich miejscach aktywności. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swoje profile i konta. Zwykłe hasło jest w tym zakresie już niewystarczające. Przede wszystkim należy zadbać o jego siłę. Zrezygnuj więc z banalnych kombinacji jak „12345”, czy też z wpisywania jako kodu swojego imienia i nazwiska. Warto, aby takie zabezpieczenie miało minimum 12 znaków, cyfry i wielkie oraz małe litery.

Obecnie to strony internetowe, aby zapewnić ochronę danych, wymagają od użytkownika bardziej skomplikowanych kodów dostępu przy rejestracji konta. Hasło jest bowiem kluczem do bezpiecznego funkcjonowania w sieci. Pamiętajmy jednak o tworzeniu unikalnych zabezpieczeń i korzystaniu z nich wymiennie na różnych serwisach. Aby zapamiętać wszystkie piny i się w tym nie pogubić, należy skorzystać z pomocy specjalnych menadżerów.

Warto również sięgnąć po oferowane przez dostawców usług internetowych dodatkowe zabezpieczenie w postaci  dwuskładnikowej weryfikacji. Pamiętaj, że aktywuje się je zazwyczaj ręcznie. Podwójne uwierzytelnianie wymaga dwóch haseł i dostępu do innego serwisu lub telefonu.   

2. Nie ignoruj aktualizacji

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć komputer, to aktualizacja sprzętu, systemu operacyjnego i aplikacji jest w tym zakresie kluczowa. Zostaje ona przeprowadzona w celu poprawienia oprogramowania. Jest to zazwyczaj proces automatyczny, w innych wypadkach istnieją programu ułatwiające jego wykonanie. Poprzez wprowadzenie nowych funkcji podnosi się bezpieczeństwo gromadzonych dokumentów i danych.

3. Szyfruj dane

Utrata ważnych informacji i dokumentów może nastąpić np. w wyniku phisingu. Polega on na wyłudzaniu wrażliwych danych, uzyskaniu dostępu do sprzętu i zainfekowaniu go. Cały proces  rozpoczyna się zazwyczaj od spreparowania wiadomości od zaufanej instytucji. Aby zwiększyć ochronę przed takim atakiem hakerów, należy szyfrować wszelkie wrażliwe dane i pliki. Do tego celu wykorzystaj specjalne aplikacje i programy.

4. Zainstaluj antywirusa

Funkcjonalne pakiety antywirusowe to rewelacyjne rozwiązanie w walce z zagrożeniami czyhającymi na użytkowników w sieci. Warto postanowić w tym wypadku na płatne programy, aby chronić się zarówno przed wirusami, jak i oprogramowaniem szpiegowskim. Pamiętajmy, że nawet rozbudowane opcje bezpieczeństwa nie chronią komputerów przed wszelkimi zagrożeniami. Nie mogą one bowiem przewidzieć kolejnych form ataków hakerów.

5. Zabezpiecz WiFi

Uzyskanie dostępu do prywatnej sieci i jej zasobów za pośrednictwem WiFi jest najprostszym hakerskim atakiem. Dodatkowo nieuprawnione osoby mogą również łatwo doprowadzić do kradzieży transferu. Dlatego tak ważne jest jego zabezpieczenie. Podstawę stanowi w tym wypadku silne i trudne do rozszyfrowania hasło. Warto również wyłączyć rozgłaszanie sieci i zrezygnować z pinu WPS.

Jeżeli pomimo odpowiednich zabezpieczeń i ochrony komputera podejrzewamy, że zostaliśmy zaatakowani, to możemy skorzystać z aplikacji pomocnych w usuwaniu najbardziej złośliwych programów wirusowych.