Nowoczesne anteny DVB-T to urządzenia, które umożliwiają odbieranie wysokiej jakości kanałów telewizji naziemnej nadawanych w postaci sygnału cyfrowego. Odpowiednio dobrana antena gwarantuje wyświetlanie na telewizorze obrazu wolnego od wszelkiego rodzaju zakłóceń i umożliwia komfortowe korzystanie z odbiornika. Dowiedz się, jakie istnieją rodzaje anten DVB-T oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas jej wyboru do swojego domu. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje anten DVB-T

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów anten umożliwiających odbieranie sygnału telewizji naziemnej. Oferta jest szeroka, dlatego każdy bez problemu znajdzie urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań. Firma Ecoelektro posiada w swoim asortymencie anteny typy DVB-T różnego rodzaju, które bez wątpienia spełnią oczekiwania każdego klienta. Wśród urządzeń dostosowanych do odbierania cyfrowego sygnału telewizji naziemnej można wyróżnić anteny:

  • pokojowe

  • panelowe zewnętrzne

  • dookólne

  • kierunkowe

  • szerokokątne.

Pierwsze z nich są małej wielkości, zazwyczaj występują w formie panelowej oraz wyposażone są we wzmacniacz sygnału. Anteny panelowe zewnętrzne podobne są do anten pokojowych, jednak dostosowane są do pracy na otwartej przestrzeni. Wersja dookólna ze względu na swoją budowę przechwytuje sygnału całą swoją średnicą. Natomiast anteny kierunkowe muszą być ustawione dokładnie w kierunku nadajnika, jednak odbierają sygnał z dużych odległości. Ostatni rodzaj anten, czyli anteny szerokokątne, w połączeniu ze wzmacniaczem są w stanie przechwycić sygnał z odległości ponad 100 km. Prawidłowe dobranie i zamontowanie anteny jest kluczem do uzyskania wysokiej jakości obrazu w telewizorze, który będzie pozbawiony wszelkich zakłóceń. Urządzenie przechwytujące sygnał musi być dobrze dobrane pod wieloma względami.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru anteny DVB-T?

Wybór anteny musi być dokładnie dopasowany do pożądanego multipleksu, czyli pewnego rodzaju pakietu kanałów, które nadawane są przez nadajniki telewizji cyfrowej na określonych częstotliwościach. Antena DVB-T odbierająca sygnał musi być dokładnie dopasowana do pożądanego pasma. Istotnym aspektem podczas wyboru jest odległość od nadajnika oraz wszelkie bariery, które dzielą miejsce nadania sygnału i jego odbioru. Jeśli te punkty są oddalone od siebie o dziesiątki kilometrów to prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie antena czuła, np. szerokokątna, ze wzmacniaczem. W przypadku, gdy nadajnik sygnału znajduje się blisko od miejsca zamieszkania, to świetnie zdać egzamin może najprostsza antena pokojowa. Warto również zwrócić uwagę na ilość telewizorów, które będą czerpać sygnał z jednego urządzenia przechwytującego sygnał. Jeśli liczba urządzeń jest duża, warto wybrać antenę silniejszą.