JPK to skrót od terminu Jednolity Plik Kontrolny. Został on wprowadzony przez Ministerstwo Finansów, aby nieco uszczelnić polski system podatkowy. Początkowo dotyczył on wyłącznie dużych firm. Obecnie jednak obowiązuje on również średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa. JPK można generować z pomocą specjalnego oprogramowania, dzięki czemu cała procedura nie jest zbyt wymagająca. Sprawdź, o co dokładnie chodzi.

Czym jest JPK?

JPK to zbiór informacji gospodarczych związanych ze zrealizowanymi transakcjami, które co miesiąc należy koniecznie przesłać do właściwego urzędu skarbowego. Można generować go z pomocą programu dla biur rachunkowych, jeśli oczywiście konkretne oprogramowanie uwzględnia taką opcję. Aktualnie do przesyłania tych danych zobligowane są wszystkie podmioty, które prowadzą wszelkie struktury działalności z użyciem programów komputerowych. Może być to zarówno zwykły Excel, jak i profesjonalne oprogramowanie dla przedsiębiorców.

Po upływie każdego miesiąca należy obowiązkowo przesyłać ewidencję zakupów i sprzedaży VAT. Ministerstwo Finansów określiło kilka obszarów, które bezwzględnie powinny zostać wypełnione oraz pola dodatkowe. Na żądanie właściwych organów należy zaś dostarczyć księgi rachunkowe, wyciąg bankowy, faktury VAT i VAT RR, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów. Wszystkie dane przesyła się elektronicznie.

Celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest jednoczesne i zdecydowanie sprawniejsze weryfikowanie wiarygodności informacji przesyłanych przez kilka podmiotów. W ten sposób można bowiem sprawdzić, czy wysokość przychodu jednego przedsiębiorstwa jest równa wydatkom poniesionym przez drugiego kontrahenta.

Pliki JPK – sprawdzone i gotowe do wysyłki

Pliki JPK najlepiej generować z pomocą profesjonalnego oprogramowania. Dzięki temu przedsiębiorca może mieć pewność, iż wszelkie informacje są odpowiednio uporządkowane i w razie potrzeby zarchiwizowane. Dla przykładu, wykorzystując oprogramowanie firmy INFRA S.A. ePodatnik, pliki są uporządkowane zgodnie z ich aktualnym etapem w procesie wysyłki.

Warto wykorzystywać w tym celu aplikację, dzięki której można na spokojnie przejrzeć zawartość pliku i zweryfikować jego prawidłowość. Oprogramowanie powinno także uwzględniać możliwość jednoczesnego podpisywania i wysyłania wielu plików. Taka opcja znacznie usprawni proces generowania tychże informacji gospodarczych. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia biur rachunkowych i przedsiębiorców.