Jeśli chcesz w racjonalny sposób zarządzać energią elektryczną, musisz też kontrolować poziom poboru mocy biernej, która powoduje zwiększenie strat mocy czynnej, spadki napięć w sieci oraz przyczynia się do pogorszenia warunków pracy rozłączników i wyłączników, jak też do spadku pracy generatorów. Skompensowanie mocy biernej przede wszystkim poprawia trwałość sieci i pozwala na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Co to jest kompensacja mocy biernej?

Większość urządzeń pobiera z sieci energię czynną, którą zamienia na pracę użyteczną, ale jednocześnie pobiera też moc bierną. Energia bierna indukcyjna znajduje się tylko w obwodach prądu zmiennego. Nie zamienia się na pracę, przepływa jedynie między źródłem a odbiornikiem. Jednakże jest konieczna do ładowania linii kablowych czy też magnesowania rdzeni transformatorów. Warunkuje prawidłową pracę wszelkiego typu agregatów chłodniczych, klimatyzacji, zgrzewarek czy silników. Kiedy opłaty za energię bierną stają się wysokie, dobrze jest pomyśleć o zainwestowaniu w urządzenia do kompensacji mocy biernej. Owa kompensacja polega na wytworzeniu potrzebnej ilości mocy biernej i przesyłaniu jej siecią elektromagnetyczną. To powoduje mniejsze natężenie prądu w sieci. Przyczynia się też do zmniejszenia straty mocy w liniach przesyłowych oraz spadku napięć. Głównie chodzi o to, by moc bierną kompensować w pobliżu jej zapotrzebowania.

Urządzenia kompensacyjne

Jak już wspomniano, kompensacja służy zmniejszeniu poboru mocy biernej. By można było ją zastosować potrzebne są odpowiednie urządzenia. Falownikowy Kompensator Mocy Biernej, oferowany przez Electric Power Quality jest dostępny w dwóch wersjach. W podstawowej polega na bezstopniowej kompensacji indukcyjnej i pojemnościowej, posiada funkcje stabilizujące i zabezpieczające systemowe aplikacje, monitorowanie temperatury, kontrolę rezonansu oraz funkcję automatycznego rozpoznawania środowiska sieci energetycznej. Natomiast wersja rozszerzona posiada, prócz funkcji podstawowych, systematyzacje obciążenia faz oraz redukcję harmonicznych. Aktywny Filtr Harmonicznych SAFi S zapewnia wysoką jakość energii na takiej samej zasadzie jak w urządzeniach falownikowych, do tego zabezpiecza przed zwarciem, przepięciem i wysokim prądem, poprawia wydajność odprowadzania ciepła. Urządzenie to, dzięki swojej budowie, nadaje się do małych pomieszczeń, gdzie można go powiesić na ścianie. AVC Aktywny Kondycjoner Napięcia jest połączeniem dwóch wcześniej wymienionych urządzeń. Posiada rozbudowany analizator, kompensuje wzrost a także spadki napięcia, a czas jego reakcji wynosi mniej niż 5ms. Wszystkie te urządzenia zapewniają prawidłowy przebieg napięć i prądów, przyczyniają się do oszczędności za energię w wielu firmach, redukują zniekształcanie napięć, jak też obniżają koszty wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej.