Maszty antenowe występują w różnych rodzajach. Mogą one być montowane zarówno na dachach płaskich, jak i też skośnych. Potrzebne są zaś do anten telewizyjnych, radiotelefonicznych, czy tych będących przekaźnikiem łącza internetowego. Obecnie w świecie wysokiej cyfryzacji, znajdują się one zaś niemalże na każdym budynku – również na dachach domów jednorodzinnych.

Przykłady masztów antenowych

Maszty antenowe dla mniejszych obiektów takich, jak domy, mogą występować w dwóch podstawowych wersjach. Pierwsza dotyczy konstrukcji cynkowanych ogniowo stalowych, które mają możliwości łączenia. Dana antena jest zatem umieszczana na końcu masztu, poprzez osadzenie jej elementu mocującego w specjalnym otworze rury. Taki znajduje się również na dole masztu – należy umocować go do odpowiedniego wspornika. Takie rozwiązanie jest często stosowane przy dachach skośnych. Dla tych płaskich bardziej rekomendowane są maszty antenowe balastowe, które w porównaniu z pierwszym wymienionym modelem, posiadają własną podstawę. Warto przy tym wiedzieć, że balastem są przy tym najczęściej dociążające bloczki betonowe – należy zwrócić szczególną uwagę na ich wymiary oraz gęstość i masę.

Ważne jest także rozróżnienie uchwytów antenowych. Wyróżnia się uchwyty przyścienne, uchwyty antenowe balkonowe, uchwyty boczne, uchwyty antenowe kominowe, czy uchwyty antenowe pionowe. Najczęściej są one montowane na specjalne kołki rozporowe oraz wkręty, a ich konstrukcja przeznaczona jest dla mniejszych odbiorników telekomunikacyjnych, czy internetowych. Różnego rodzaju uchwyty, mogą być stosowane nawet przez właścicieli mieszkań w blokach oraz kamienicach. Ważne jest wtedy jednak to, aby w odpowiedni sposób ustawić antenę pod rekomendowanym dla danego miejsca kątem, tak aby sygnał był stabilny i silny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze masztu antenowego?

Przy wyborze masztu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego stabilność. Jego maksymalna długość zależy zatem od bardzo wielu czynników. Mowa o rodzaju i sztywności uchwytu do ściany/komina/podłoża; o rodzaju i ilości zastosowanych odciągów; o ciężarze i powierzchni zawieszonych na maszcie elementów; czy o średnich porywach wiatru w danym miejscu. Zapomnieć nie można także o kolejności zawieszania anten – większe anteny powinny być umieszczane niżej od tych mniejszych. Istotna jest także jakość wykonania. Najpopularniejsze maszty tworzone są ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Ważne, aby miały zatem wysoką odporność korozyjną, a także, aby zostały zabezpieczone pionowymi piorunochronami.

Pamiętaj przy tym, że nie tylko konstrukcja masztu się liczy, ale także sposób i miejsce montażu. Takie zadania warto zatem zlecać wyspecjalizowanym podmiotom, które posiadają uprawnienia do wykonywania specjalistycznych prac wysokościowych. Tu za przykład można podać firmę RC SOLUTION, która specjalizuje się we wdrażaniu technologii radiokomunikacyjnych, CCTV, czy oświetlenia wysokiego dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych. Takie firmy są gotowe nawet do usuwania niebezpiecznych drzewostanów przy domach, cmentarzach, czy drogach.