Montaż anteny satelitarnej nie jest prosty. Wykonywanie tej czynności na własną rękę skutkuje często słabym odbiorem sygnału oraz usterkami. Przy instalacji anten ważne jest bowiem nie tylko dobre ich przymocowanie i ustawienie w odpowiedniej konfiguracji. Ważna jest kalibracja oprogramowania po stworzeniu wyizolowanego przewodu. Musi on być odporny na różne warunki atmosferyczne.

Przygotowanie do montażu

Montaż anteny satelitarnej należy powierzać specjalistycznym pracowniom, które znają różne typy anten i ich generacje. Takie firmy są dzięki temu w stanie już na etapie przygotowawczym określić zagrożenia dla konstrukcji oraz usterki, które mogą pojawić się w przyszłości. Pozwala to na ich eliminację i stworzenie solidnego odbiornika.

W uproszczeniu przygotowanie do montażu polega na doborze odpowiedniego dla rodzaju anteny systemu mocującego. Ten musi spełniać także warunki techniczne miejsca montażowego (montażysta musi dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta anteny). Niekiedy wybierane są balkony, a niekiedy klienci proszą o montaż anten na specjalnych masztach. Niezależnie od tego, mocowanie musi być bardzo wytrzymałe. System mocujący musi być antykorozyjny, a śruby głęboko powinny zostać umieszczone w murze itp.

Przygotowanie do montażu wymaga także określenia długości przewodów, rodzajów otulin izolujących dla kabli oraz wyznaczenia kąta nachylenia czaszy anteny. Przydatnymi narzędziami są wiertarki, lutownice, wkrętarki, szczypce tnące, noże, obcęgi, klucze warsztatowe, kit, poziomice, a nawet kompas. Specjalistycznym sprzętem dysponuje firma MONTAŻU I INSTALACJI ANTEN Dariusza Białasa, która nie tylko przyjmuje zamówienia na stworzenia przyłącza dla telewizji cyfrowej. Takie pracownie tworzą również złożone sieci komputerowe.

Montowanie anteny na budynku i kalibracja w jego wnętrzu

Właściwy montaż anteny rozpoczyna się od stworzenia solidnego systemu mocującego wraz ze sprawdzeniem jego funkcjonalności. Dopiero wtedy można zamontować antenę, która później wymaga podłączenia do odpowiednich urządzeń wewnątrz budynku. Montażysta zawsze wybiera najkrótszą drogę dla przewodów, uwzględniając omijanie miejsc szczególnie wilgotnych. To na pracowni monterskiej spoczywa również obowiązek wykonania odwiertów w ścianie nośnej i doprowadzenie kabli do telewizora itp. Cały proces przebiega w następujących krokach:

  • odłączenie demodulatora,
  • podłączenie kabli koncentrycznych wychodzących z czaszy,
  • podłączenie przewodów HDMI do urządzenia,
  • podłączenie demodulatora do dekodera.

Po wykonaniu wszystkich prac mechanicznych wraz ze stworzeniem izolacji kabli i ich podłączeniu istotne jest skalibrowanie anteny satelitarnej. Musi ona zsynchronizować się z urządzeniem. Montażysta wchodzi zatem w oprogramowanie sprzętu i łączy je z anteną. Następuje ściągnięcie kanałów oraz ustawienie siły sygnału. Szczególną uwagę zwraca się wtedy na prawidłowość pracy konwertera.