Antywirusy to specjalne programy przeznaczone do ochrony komputerów oraz urządzeń przenośnych przed zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem takim jak robaki internetowe, wirusy, oprogramowania szpiegujące czy trojany. Co jeszcze warto wiedzieć na temat antywirusów? Kto może nam pomóc w ich zainstalowaniu i nie tylko? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Czym dokładnie są antywirusy?

W kontekście antywirusów należy nadmienić, iż są one zdolne zabezpieczyć nasze urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem jedynie wtedy, gdy mogą one je rozpoznać, dlatego właśnie ważne jest przede wszystkim zadbanie o regularną aktualizację oprogramowani antywirusowych. Malware (czyli złośliwe oprogramowania) występują bowiem w coraz to nowszych wersjach i rodzajach. Programy antywirusowe stanowią więc swoisty fundament, jeśli chodzi o ochronę stacji roboczych oraz mobilnych sprzętów.

Należy jednak mieć też na względzie, iż z uwagi na powyższe, na ogół antywirusy nie są w stanie zapewnić naszym urządzeniom całkowitej ochrony ze względu na zawsze istniejące luki systemowe. Aby w pełni uchronić się przed cybernetycznymi atakami, warto zastosować się do kilku porad, a także zwrócić po profesjonalną pomoc doświadczonych informatyków z firmy Przedsiębiorstwo Informatyczne Softkom Grzegorz Grodzki.

Porady dotyczące antywirusów

W kontekście maksymalnej ochrony sprzętów przed atakami cybernetycznymi należy przede wszystkim instalować oprogramowania antywirusowe pochodzące tylko i wyłączne z zaufanych źródeł. Często bowiem zdarza się, iż darmowe programy antywirusowe to tak naprawdę programy zainfekowane przez cyberprzestępców. Po drugie trzeba systematycznie upewniać się, czy zainstalowana przez nas wersja antywirusa jest nadal tą najnowszą. Kolejna istotna kwestia dotyczy natomiast sprawdzenia, czy zarówno baza wirusów, jak i program antywirusowy aktualizują się automatycznie.

Ważne jest także, aby zweryfikować, czy nasz antywirus skanuje każdy podłączony do urządzenia pendrive lub dysk przenośny w sposób automatyczny. Trzeba także zwrócić uwagę, czy ochrona sprzętu jest włączona w czasie rzeczywistym, jak również przyglądać się powiadomieniom z antywirusa wyświetlającym się na ekranie monitora. Na ogół bowiem zawierają one opcję uzyskania dodatkowych informacji na temat wykrytego problemu, jak również instrukcje dotyczące dalszego postępowania w określonym przypadku. Bardzo istotne jest też, aby pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno instalować wielu programów antywirusowych na jednym urządzeniu jednocześnie, ponieważ może to spowodować konflikt pomiędzy nimi, co znacząco wpłynie na obniżenie skuteczności ich działania.