Dzisiaj laptop często jest podstawowym narzędziem pracy, informacji czy rozrywki. Nic dziwnego, że awaria komputera wielu osobom może wywrócić codzienność do góry nogami. Jeśli urządzenie odmówiło posłuszeństwa, trzeba się zastanowić, czy warto je naprawiać. Co zrobić, kiedy konieczna jest naprawa laptopa? W jakich sytuacjach i dlaczego warto go serwisować?

Jakie elementy najczęściej wymagają naprawy w laptopach?

Najczęściej naprawa laptopa konieczna jest z dwóch powodów. Pierwszym jest tzw. usterka samoistna, czyli uszkodzenie, które wystąpiło bez niczyjej ingerencji i może być winą producenta. Drugą możliwością jest usterka spowodowana działaniem użytkownika. Właściciele laptopów, świadomie lub nie, często sami stają się powodem, przez który sprzęt odmówił posłuszeństwa. Może się tak stać m.in. dlatego, że komputer był użytkowany w niewłaściwy sposób, został zalany, przegrzała się w nim bateria albo płyta główna doznała awarii.

Usterki samoistne są najczęściej łatwe do usunięcia, a ich naprawa nie jest droga. Elementy, które najczęściej doznają usterek w taki sposób, to: karta graficzna, układy zasilania, płyta główna. Sytuacja się odwraca, kiedy dochodzi do uszkodzenia sprzętu elektronicznego w wyniku niewłaściwego użytkowania.

Co zaskakujące, najtrudniejsze do usunięcia są awarie, do których doszło podczas nieudolnych prób naprawy przez właściciela sprzętu. Dlatego, nie mając specjalistycznej wiedzy na temat urządzeń elektronicznych, nie należy podejmować się ich naprawiania. Zdecydowanie lepiej jest zwrócić się w tej sprawie do fachowców, takich jak firma Enter Sklep Komputerowy, którzy nie tylko usuną problem, ale również dadzą gwarancję na usługę.

Kiedy naprawa laptopa jest opłacalna?

Najważniejszym czynnikiem przemawiającym na korzyść napraw laptopów są finanse, choć fakt ten często jest ignorowany. Niezwykle rzadko zdarza się, żeby koszt naprawy był większy niż koszt zakupu nowego komputera w tej samej klasie. Ponadto, wiele osób, kierując się chęcią posiadania nowego sprzętu, decyduje się na wymianę uszkodzonego laptopa na nowy, choć najczęściej jest to rozwiązanie nie tylko bardzo nieopłacalne, ale również niezbyt ekologiczne.

Zanim więc podejmie się decyzję o kupnie nowego sprzętu, najlepiej zapytać zaufanego serwisanta, ile wyniesie koszt naprawy. Jeśli laptop służył do pracy, za jego naprawą przemawiają też względy pragmatyczne. Zdecydowanie łatwiej wrócić do starych przyzwyczajeń, niż uczyć się obsługi nowego urządzenia.