W dobrych sklepach komputerowych jest wiele dysków zewnętrznych, a każdy producent ma nieco inne rozwiązania, które mogą oferować różne parametry takie jak pojemność, czy odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jaki model zatem wybrać? Sprawdź ranking najlepszych dysków zewnętrznych opracowany przez specjalistów.

Jak wybrać dobry dysk zewnętrzny i na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego dysku zewnętrznego zależy od wielu czynników. Istotne są takie kwestie jak to, czy ma to być dysk do użytku prywatnego w domu, do przechowywania filmów, muzyki, zdjęć albo gier, czy raczej do pracy. Każdy ma też nieco inne potrzeby, ktoś będzie szukał bardzo pojemnego dysku w małym rozmiarze, a dla kogoś innego wielkość nie będzie mieć znaczenia.

Przy wyborze urządzenia specjaliści polecają wziąć pod uwagę takie parametry jak: pojemność dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika lub systemu, prędkość pracy dysku, rodzaj interfejsu, wytrzymałość dysku na uszkodzenia mechaniczne, upadek, zgniatanie czy warunki atmosferyczne.

W artykule najpierw skupimy się na omówieniu tych cech, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie sprawdź ranking dysków zewnętrznych przygotowany przez specjalistów ze sklepu komputerowego Komputronik. Na końcu artykułu znajdziesz propozycje konkretnych modeli dysków.

Dysk zewnętrzny

Jaką pojemność dysku zewnętrznego wybrać?

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest pojemność urządzenia. Jeśli chcesz przechowywać na nim tylko dokumenty, zdjęcia i filmy o niskiej jakości to spokojnie wystarczy dysk zewnętrzny o pojemności kilku gigabajtów. Jednak postępująca cyfryzacja sprawia, że waga różnych plików stale rośnie, co jest związane choćby z wyższą jakością wideo czy muzyki, albo z bardziej zaawansowanymi plikami i programami graficznymi.

Jeśli chcesz przechowywać na dysku filmy w jakości Full HD lub 4K, co w zasadzie dziś jest już standardem, albo muzykę czy duże pliki, to wtedy warto zainwestować w dysk z pojemnością przynajmniej powyżej 1 TB. Na rynku są dziś dostępne dyski mające nawet i 20TB, ale jest to raczej sprzęt dla profesjonalistów.

Jaka prędkość dysku zewnętrznego jest odpowiednia?

W przypadku dysków HDD istotna jest prędkość obrotowa, która wynosi odpowiednio 5400 lub 7200 obrotów talerzy. Im wyższa wartość, tym szybciej pracuje dysk HDD. W przypadku dysków SSD prędkość pracy zależy od zastosowania samego urządzenia oraz typu złącza.

Interfejs dysku zewnętrznego

Najpopularniejsze są interfejsy USB, FireWire oraz eSATA. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika dysk może mieć różną prędkość transferu danych i kompatybilność z innymi urządzeniami. USB 3.0 to obecnie najczęstszy interfejs, jednak niektóre komputery czy urządzenia starszej generacji mogą być wyposażone w USB 2.0, od czego jednak już się odchodzi.

Co oznacza wytrzymałość dysku?

Wytrzymałość w przypadku dysków zewnętrznych to kolejny istotny parametr, który trzeba uwzględnić. Tutaj jednak wiele zależy od tego, w jakich warunkach chcesz używać dysku. Jeśli ma być to dysk na stale podłączony np. do laptopa w biurze i nie potrzebujesz zabierać go ze sobą do domu, to nie potrzebujesz urządzenia o bardzo dużej wytrzymałości.

Inaczej jednak gdy często pracujesz zdalnie np. z domu, kawiarni czy innego miejsca, a jeśli jesteś filmowcem czy fotografem, który często musi korzystać z dysku w plenerze i to w trudnych warunkach, potrzebujesz specjalistycznego dysku. Są na rynku dyski odporne na zgniatanie, pył, a nawet wodoodporne. Jest wiele dobrych dysków, a wybór odpowiedniego modelu najlepiej zacząć od określenia swoich potrzeb i porównania kilku modeli.

Ranking dysków zewnętrznych

  • WD Elements Portable – popularny, stosunkowo tani dysk zewnętrzny

  • Seagate Expansion Desktop – dysk zewnętrzny HDD o dużej pojemności

  • WD My Passport SSD – wydajny dysk zewnętrzny SSD

  • WD My Passport – dysk 2.5 cala

  • Samsung Portable SSD T7 – bardzo szybki dysk SSD

  • Crucial Portable SSD X6 – dysk SSD o niewielkiej wadze

  • Kingston SSD XS2000 – kompatkowy i mobilny dysk zewnętrzny SSD

Materiał sponsorowany na zlecenie Komputronik