Kable teleinformatyczne są ściśle związane z pojęciem budowy sieci komputerowych. Są one wykorzystywane do konstruowania tychże oraz do transmisji sygnałów. Mogą się od siebie różnić konstrukcją, rodzajem i szczegółowym zastosowaniem. Dobór odpowiednich kabli sieciowych może znacząco zwiększyć jakość funkcjonowania sieci komputerowych. W jaki sposób je wybrać?

Kabel typu skrętka

Chyba najbardziej znanym kablem w sektorze informatyczno-elektrycznym jest tzw. skrętka. Swoją nazwę zawdzięcza metodzie wykonania. Składa się bowiem ze skręconych ze sobą par cienkich izolowanych drucików miedzianych. Taka budowa ma redukować ograniczenia wpływu zakłóceń elektromagnetycznych i wzajemnych zakłóceń. 

Kable skrętki wykorzystuje się głównie w kontekście budowy sieci opartych na Ethernecie oraz łączy telekomunikacyjnych. Można ich używać także do montowania systemu monitoringu z użyciem kamer przemysłowych.

Na rynku występuje kilka rodzajów skrętek, różniących się od siebie między innymi poziomami częstotliwości. Kable UTP stosuje się zwłaszcza w połączeniach informatycznych. Składają się one z poskręcanych par przewodów. Kable STP są dodatkowo wyposażone w uziemienie i oplot. Natomiast FTP to kabel foliowany z ekranem foliowym – do miejsc z zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Kable światłowodowe

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kable światłowodowe. To modele wykonane z włókna szklanego, które – w odróżnieniu od miedzi – zapewniają o wiele lepszy sygnał przesyłowy. Oferują przepustowość na poziomie 100 Gb/s.  

Dobrej klasy kable światłowodowe dostępne są w ofercie najbardziej renomowanych hurtowni elektrycznych, takich jak ALGRA-KRÓL.

W porównaniu z kablami skrętkami produkty światłowodowe mogą transmitować dane na bardzo duże odległości w krótkim czasie. Dodatkowo, kable tego typu wykazują niską wrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne.

Kable hybrydowe

Wśród kabli przeznaczonych na potrzeby branży informatycznej, znajdują się także modele hybrydowe. Jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie cechy różnych rozwiązań.

Mowa tu na przykład o kablach F/FFTP z oddzielną folią dla każdej pary przewodów i ekranem foliowym dla całości. Innym przykładem są S/FTP, składające się ze splecionych foliowanych par przewodów lub DF/FTP. Te ostatnie są wyjątkowo bezpieczne. Mają w sobie bowiem przewody zabezpieczone w foliowym pokryciu i dodatkowo umieszczone w jednym ekranie z folii i siatki.