Chcesz skorzystać z danych na dysku twardym bądź przenośnym, ale komputer nie czyta nośnika? Jak wskazuje specjalista z Pro Bit Comp, problem może leżeć po stronie dysku lub mieć związek z oprogramowaniem. W krytycznych sytuacjach zdarza się, że użytkownik musi wymienić dysk na nowy. Zanim jednak zaczniesz panikować, sprawdź potencjalne przyczyny problemu oraz możliwości naprawy.

Komputer nie widzi dysku – co robić?

Najbardziej oczywistym powodem, przez który komputer nie wykrywa dysku, jest jego nieprawidłowe podłączenie. Jeżeli korzystasz z dysku HDD, wystarczy podłączyć go za pomocą dwóch kabli – do zasilania i połączenia z płytą główną. Dysk SDD łączy się natomiast przez slot z płytą główną. Jeśli po restarcie wciąż są problemy, wina może leżeć w niewłaściwej konfiguracji na płycie głównej. Jak wskazuje specjalista z Pro Bit Comp, jeżeli dysk jest widoczny w BIOS, trzeba go sformatować i stworzyć partycję.

Komputer nie wykrywa dysku – uszkodzenia mechaniczne

Jeżeli masz dysk na USB i komputer go nie wykrywa, być może doszło do uszkodzenia gniazda. W przypadku korzystania z dysku wewnątrz urządzenia, potencjalnymi przyczynami są zerwanie taśmy HDD, wstrząs, upadek bądź zalanie, które doprowadziło do zwarcia. Specjalista z Pro Bit Comp zaznacza, że winny może być też system Windows.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy po podłączeniu do innego urządzenia dysk działa poprawnie. Jeżeli tak, wejdź w system BIOS i upewnij się, że dysk jest poprawnie podłączony do płyty. W niektórych przypadkach wystarczy utworzenie partycji bądź sformatowanie. Pamiętaj jednak, że format wiąże się z usunięciem danych i programów.

– wyjaśnia pracownik Pro Bit Comp. Niektóre punkty oferują klonowanie dysku, czyli przeniesienia danych na inny nośnik, co jest szczególnie przydatne przed wymianą lub formatowaniem. Uwaga! Klonowanie można wykonać też samodzielnie, pamiętając o wcześniejszym oczyszczeniu dysku za pomocą dedykowanego narzędzia systemu Windows.