Służba zdrowia staje dziś przed dużymi wyzwaniami. Z jednej strony jest to zapewnienie wysokiej jakości obsługi medycznej, z drugiej stworzenie sprawnie działającej administracji i księgowości. Pacjenci oczekują łatwego i szybkiego dostępu do usług na najwyższym poziomie. Dlatego taką popularnością cieszą się programy komputerowe ułatwiające pracę szpitali, przychodni, gabinetów stomatologicznych, aptek czy sanatoriów.

Program do obsługi jednostek służby zdrowia

Na polskim rynku istnieje wiele systemów wspomagających współpracę na linii pacjent-lekarz. Jednym z najczęściej używanych programów przeznaczonych do obsługi między innymi służby zdrowia jest KAMSOFT. Program pracuje w systemie operacyjnym Windows. Składa się z modułów przeznaczonych dla jednostek typu szpitale, przychodnie, gabinety, apteki czy laboratoria. Wykorzystywany jest do kontaktu z pacjentem od momentu rejestracji aż do zakończenia procesu leczenia. Program zawiera segmenty przeznaczone dla lekarzy. Wykorzystywane są one do planowania i monitorowania przebiegu leczenia czy diagnostyki oraz wystawiania recept i skierowań. Atutem programu jest to, że ma możliwość współpracy z największymi bazami danych typu SQL. Dzięki temu zapewniony jest stały dostęp do systematycznie uaktualnianych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta. System zawiera również funkcje umożliwiające obsługę jednostki medycznej lub farmaceutycznej na poziomie kupna-sprzedaży. Dzięki dostępowi do Bazy Leków i Ochrony Zdrowia usprawnione jest przygotowywanie zamówień, dokonywanie zakupów i zarządzanie magazynem szpitala czy apteki. Ponadto program umożliwia tworzenie zestawień, analiz i różnego rodzaju raportów z działalności placówki.

Program do obsługi jednostek sanatoryjnych

Sanatoria, uzdrowiska czy ośrodki rehabilitacyjne to placówki, które obsługują w ciągu roku dziesiątki tysięcy pacjentów. Sprawny system informatyczny pozwalający na kompleksową i profesjonalną obsługę kuracjuszy to podstawa. Ciekawą propozycją w tym zakresie jest program autorski firmy PROBIT przeznaczony do kompleksowej obsługi sanatoriów. Składa się on z wielu modułów, w których rejestruje się kolejne etapy pobytu kuracjusza w ośrodku: od momentu wystawienia skierowania po wypis na koniec turnusu. Pierwszy moduł umożliwia zdalną rezerwację miejsca w sanatorium. W pakiecie tym pacjent może w prosty sposób wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy. Program umożliwia pracownikowi przyjęcie tej rezerwacji i wprowadzenie danych pacjenta do systemu. Drugi pakiet zawiera moduł dla lekarza i personelu pielęgniarskiego pozwalający rejestrować konsultacje lekarskie, zabiegi pielęgniarskie, wystawianie recept i dalszych skierowań. Co ważne, program ten korzysta z darmowej bazy danych PostgreSQL. Kolejne pakiety zawierają funkcje umożliwiające rejestrację przebiegu leczenia. Programy zawierają pakiety do prowadzenia zestawień, a także raportowania. System umożliwia również rozliczenie wraz z fakturowaniem, zarówno z pacjentem, jak i z NFZ. Powyższe cechy programu wspomagającego pracę sanatorium sprawiają, że jego wykorzystanie znacznie usprawnia obsługę pacjenta.