Aplikacje desktopowe stanowią oprogramowanie instalowane na urządzeniu mobilnym, laptopie bądź komputerze stacjonarnym. Charakteryzują się przede wszystkim możliwością funkcjonowania bez konieczności dostępu do internetu. Mogą również być skonfigurowane z różnymi innymi sprzętami np. biurowymi i optymalizować ich pracę. Z racji, iż programy tego typu przechowują dane, by zadbać o bezpieczeństwo, warto powierzyć ich stworzenie sprawdzonej firmie jak Zakład Usług Teleinformatycznych.

Zalety aplikacji desktopowych

Największą korzyść z posiadania aplikacji desktopowej stanowi przede wszystkim dostęp do wszystkich zgromadzonych w niej danych w trybie offline. Jest to szczególnie istotne w przypadku gdy połączenie z internetem będzie czasowo możliwe. Ponadto, oprogramowanie dedykowane do potrzeb konkretnego użytkownika będzie w pełni zoptymalizowane z parametrami urządzenia docelowego. Łatwo będzie je także skonfigurować z pozostałym sprzętem np. drukarką, aparaturami sterującymi czy fiskalnymi. Zaprojektowanie dla indywidualnego odbiorcy sprawia, że jest w pełni kompatybilne z funkcjami jego systemów operacyjnych, co wpływa na wysoką wydajność oraz możliwość automatyzacji niektórych działań. Tego typu aplikacja desktopowa będzie posiadała również bardzo wygodny interfejs, ponieważ zostanie on dostosowany do oczekiwań posiadacza. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należą też brak abonamentu za korzystanie z oprogramowania oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych.

Tworzenie aplikacji desktopowych

Proces tworzenia aplikacji desktopowych zawsze rozpoczyna się od zbadania potrzeb przyszłego użytkownika. Analizowane są oczekiwania wobec programu oraz potrzeby, na jakie ma odpowiadać. Na tym etapie ustala się m.in. zakres funkcji oraz sposób działania programu. Należy również podjąć decyzję co do rodzaju urządzeń oraz systemów, z którymi ma być kompatybilny, by dobrać odpowiednie rozwiązania technologiczne. Proces tworzenia oprogramowania wymaga zaangażowania wielu różnych specjalistów, których praca musi być dokładnie skoordynowana, dlatego warto jak najwięcej szczegółów ustalić przed jego rozpoczęciem. Po przygotowaniu programu następuje jego przekazanie nabywcy oraz instalacja na urządzeniach docelowych. Poza zaprojektowaniem i przygotowaniem aplikacji desktopowej Zakład Usług Teleinformatycznych zapewnia także jej wdrożenie, obejmujące przeszkolenie z zakresu obsługi rozwiązania. Niewątpliwą korzyścią oprogramowania stworzonego na indywidualne zamówienie jest ogromna elastyczność. Dzięki temu możliwe są późniejsze wprowadzanie aktualizacji czy zmiany konfiguracyjne.

Aplikacje desktopowe to nowoczesne wsparcie pozwalające zoptymalizować pracę firmy. Odpowiednio dobrane rozwiązanie może nie tylko usprawnić i przyspieszyć wiele działań, ale także ułatwić wykonywanie obowiązków zawodowych.