Komputer to urządzenie, bez którego nie da się wyobrazić życia w dzisiejszych czasach. Wykorzystujemy go w celach naukowych oraz rozrywkowych. Komputer jest także niezbędny do pracowania. W związku z częstym używaniem komputerów mogą występować w nim najróżniejsze usterki, które mogą być uciążliwe lub nie pozwolą korzystać z komputera. Jakie usterki najczęściej dotykają komputery?

Częste przyczyny awarii komputera

Powody, przez które komputer nie działa mogą być rozmaite. Jedną z najczęstszych awarii komputerowych jest częste zawieszanie się systemu. Taka usterka może być spowodowana uszkodzeniem pamięci RAM. RAM jest pamięcią operacyjną. Pojemność tej pamięci jest wskaźnikiem mocy obliczeniowej komputera. Problemy z pamięcią RAM mogą objawiać się również kilkukrotnym sygnałem dźwiękowym, po którym niemożliwe jest włączenie komputera.

Naprawa pamięci RAM nie jest skomplikowana i może wykonać ją samemu. Wystarczy zdjąć obudowę komputera, wyjąć kości pamięci i dokładnie je wyczyścić. Podczas ponownego mocowania kości należy zamienić je miejscami na płycie głównej. Trzeba liczyć się z tym, że ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Gdy to nie zadziała koniecznie należy się udać do serwisu oferującego profesjonalną naprawę komputerów. Fachowym serwisem komputerów zajmują się pracownicy firmy Restart z Poraja w województwie Śląskim. Takie serwisy komputerowe zajmują się także naprawą innych usterek, np. problemów z uruchomieniem komputera.

Jeśli nie możemy włączyć swojego komputera, mimo kilku lub kilkunastu prób, nasze podejrzenia powinny zostać skierowane na zasilacz. Bowiem awaria zasilacza nie pozwala na włączenie komputera. W celu ponownego włączenia komputera niezbędna jest wymiana zasilacza na nowy. Serwisy komputerowe powinny posiadać odpowiednie zasilacze, jak również zajmą się ich wymianą. Podczas ich wymiany warto również sprawdzić połączenie pozostałych kabli.

Kłopoty z napędem CD/DVD i portami USB

Zdarza się, że po użytkowaniu komputera przez kilka lat mamy problemy z włączaniem danych na płytach. W takich sytuacjach system najczęściej nie odczytuje danych z płyty lub robi to bardzo wolno. Przyczyn tego problemu może być kilka. Jedną z nich są zanieczyszczenia znajdujące się w kieszonce napędu, które uniemożliwiają odczytanie danych z płyty. Kolejną przyczyną takie usterki mogą być źle podpięte kable lub awaria kieszonki napędu. Niemożliwość odczytywania danych z płyt może także wynikać z uszkodzenia lub zabrudzenia lasera. W takiej sytuacji pomocna może się okazać płyta czyszczące. Gdy ona nie poradzi sobie z naszym problemem, powinniśmy udać się do serwisu.

Kolejnym dość uciążliwym problemem jest nie wykrywanie urządzeń USB przez komputer. Zazwyczaj taka awaria spowodowana jest uszkodzeniami portów USB lub błędami w sterownikach. W takiej sytuacji trzeba dokładnie przejrzeć wszystkie porty i je przeczyścić. Jednak to może nie pomóc. Gdy zauważymy, że problemem jest uszkodzona obudowa komputera, wówczas nie obejdzie się bez oddania komputera do naprawy.