Czasem przychodzi taka potrzeba, że musimy w estetyczny sposób oprawić nasze dokumenty. Jednym z rozwiązań tego problemu jest bindowanie dokumentów. Bindowanie to prosty zabieg mający na celu trwałe oprawienie dokumentów. Z takich usług najczęściej można skorzystać w punktach zajmujących się drukowaniem i kserowaniem. Bindowanie można podzielić na różne rodzaje.

Bindowanie dokumentów – rodzaje opraw

Bindowanie to jedna z najtańszych metod, za pomocą której możliwe jest trwałe złączenie i oprawienie ze sobą dokumentów. Sam proces jest bardzo prosty i polega na złączeniu arkuszy papieru wzdłuż jednego boku przy użyciu bind. Bindy to grzbiety występujące w formie grzebienia. W zależności od rodzaju bindowania mogą być one plastikowe lub metalowe. Zanim binda możliwa będzie do zamocowania, konieczne jest zrobienie w całym arkuszu otworów. Wykończeniem bindowania jest przeźroczysta oprawa z przodu i kolorowa tekturowa oprawa z tyłu.

Istnieje kilka rodzajów bindowania. Pierwszym z nich jest bindowanie plastikowe. W tym rodzaju bindowania arkusze papieru łączone są ze sobą za pomocą plastikowych grzbietów. Kolejnym dość powszechnie wykorzystywanym rodzajem bindowania jest bindowanie drutowe. Polega ono na wykonaniu otworu we wszystkich kartkach, w celu połączenia ich ze sobą z wykorzystaniem spirali metalowej.

Firmy zajmujące się takimi usługami, w tym firma AO Usługi Ksero z Koszalina oferuje także inne rodzaje bindowania. Jednym z nich jest termobindowanie. Polega ono na umieszczeniu arkuszu papierów na grzbiecie, gdzie znajduje się warstwa kleju. Później trzeba podgrzać grzbiet, aby klej się roztopił, po czym papier przykleja się do oprawy i zastyga. W termobindowaniu nie ma możliwości odjęcia lub dodania kartek w późniejszym czasie.

Ostatnim rodzajem bindowania, który cieszy się sporym zainteresowaniem jest bindowanie z wykorzystaniem listwy wsuwanej. Listwa wsuwana to najtańszy sposób na oprawienie arkusza papieru. W przypadku jej użycia bez problemu da się dołożyć kolejne kartki lub zabrać niepotrzebne strony. Ten rodzaj oprawy polega na wsunięciu kartek wraz z okładkami w plastikową listwę.

Gdzie stosuje się bindowanie

Bindowanie dokumentów jest dość powszechne. Zastosowań tego rodzaju oprawy jest dużo. Najczęściej bindowanie wykorzystywane jest do złączenia i oprawienia kserowanych książek i instrukcji. Poza tym bindowaniu poddawane są projekty budowlane oraz podwykonawcze, w celu łatwiejszego korzystania z nich. Bindowanie cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród osób uczących się. Studenci każdego roku bindują swoje prace zaliczeniowe oraz prace dyplomowe. Za pomocą bindowania możliwe jest złączenie ze sobą oraz oprawienie niemalże każdego rodzaju dokumentów.

Bindowanie może być także ciekawą oprawą dla fotoksiążek. Do takich zadań w szczególności dobrze nadają się oprawy spiralne, które wyglądają estetycznie i elegancko, a dodatkowo pozwalają na swobodne oglądanie zdjęć.