Wokół technologii 5G narosło w ostatnim czasie bardzo wiele mitów i pytań. W związku z wprowadzaniem jej na europejskie rynki mówi się o tej sieci bardzo dużo. W kolejnych krajach pojawiają się smartfony obsługujące ten standard oraz o wiele szybszy internet. Czym tak naprawdę jest 5G, jaki ma potencjał i czym wyróżnia się na tle swoich poprzedników. W poniższym artykule wyjaśnimy najbardziej nurtujące kwestie.  

Czym właściwie jest technologia 5G?

O sieci 5G jest bardzo głośno z różnych powodów. Często pojawiają się niepotwierdzone i błędne opinie dotyczące jej szkodliwości. Warto więc zastanowić się jak działa 5G i co właściwie oznacza ta tajemnicza technologia. Najprościej można ten standard zdefiniować jako piątą generację sieci komórkowej. Jest to przede wszystkim ewolucja dostępnych dotychczas możliwości i poszerzenie ich zakresu.

Głównym celem następcy technologii 4G jest podniesienie jakości głównych sektorów europejskiej gospodarki. Dlatego też w pracach nad opracowaniem standardu brało udział wiele instytucji takich jak np. Komisja Europejska. Jest to więc kolejny etap wdrażania i poprawy wyjątkowo prężnie rozwijającej się już sieci telekomunikacyjnej. 5G ma za zadanie wesprzeć ewolucję takich rozwiązań jak: Internet Rzeczy, Inteligentny Dom, Rzeczywistość Rozszerzona i Rzeczywistość Wirtualna. W każdym telefonie, laptopie czy tablecie znajdziemy informację o kompatybilności z opisywanym standardem. 

Co nam daje mobilna sieć 5G?

Nowy standard technologii komórkowej ma zapewnić stabilność i dużo większą wydajność. Wyróżniają go takie parametry jak:

 • prędkość transferu: nawet do 20 Gb/s przy pobieraniu danych z sieci i do 10Gb/s przy wysyłaniu danych z urządzenia;
 • opóźnienie: nawet do 1ms, a maksymalnie do 4ms;
 • obciążenie: maksymalnie może wynieść nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy;
 • niezawodność: połączenie internetowego utrzyma się nawet podczas przemieszczaniu się z prędkością 500 km/h;
 • niższe koszty utrzymania systemu;

Oczywiście są to wartości uzyskane w warunkach laboratoryjnych, które trudno będzie odzwierciedlić w rzeczywistości. Czym sieć 5G różni się od LTE? Choć mogą działać na tych samych częstotliwościach, to specjalnie dla piątej generacji powstaną nowe pasma. Pozwolą one przede wszystkim zwiększyć zasięg oraz szybkość internetu.

Największe zalety piątej generacji sieci komórkowej

Choć obecnie technologia 5G nie jest potrzebna w każdym domu, to przynosi wiele korzyści:

 1. Dostęp do Internetu w zatłoczonych miejscach: problem ze zmniejszoną prędkością działania sieci w miejscach z ogromną liczbą osób dotyka nas obecnie dosyć często. Standard 5G zapewni swobodne nadawanie i odbieranie danych.
 2. Dostęp do sieci we wszystkich gospodarstwach domowych: uruchomienie technologii 5G w Polsce zlikwiduje problem z brakiem połączenia w wielu miejscach w kraju. Nie wszędzie bowiem dociera obecnie internet światłowodowy.    
 3. Internet Rzeczy: koncepcja ta zakłada, że przedmioty i sprzęty wykorzystywane w codziennym życiu człowieka będą za pośrednictwem sieci gromadzić, przetwarzać i wymieniać się informacjami. Umożliwi to wyjątkowo szybkie połączenie internetowe.
 4. Zamiast WiFi: przewiduje się, że ta zaawansowana technologia stanie się alternatywą dla routerów i punktów dostępu.
 5. Jeszcze większa integracja: aktualnie wiele rzeczy otaczających nas w naszej codzienności możemy podłączyć do sieci. Dzięki standardowi 5G będzie się to działo na dużo szerszą skalę. Mogą dzięki temu powstać m.in. urządzenia do monitorowania stanu zdrowia w czasie rzeczywistym.
 6. Rozrywka: rozwój technologii piątej generacji poprawi jakość i rozdzielczość transmisji prowadzonych na żywo i streamingu plików wideo. Dodatkowo upowszechni i ułatwi dostęp do gadżetów rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Sieć 5G to wygodniejsza konsumpcja mediów i szybsze przesyłanie danych. Dodatkowo korzysta ona z nieco zoptymalizowanych, lecz dostępnych już od lat technologii. Wszystkie nadajniki 5G w Polsce powstały zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia. Dlatego należy korzystać z ogromnych możliwości, jakie ten standard ze sobą niesie.