Wśród wielu specjalistycznych sprzętów spektrometry są urządzeniami, które mają szeroki zakres użytkowania. Są one wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu - w tym w przemyśle chemicznym, budowlanym, fizycznym oraz medycznym. Czym jednak jest dokładnie spektrometr i jak działa? Niewiele osób wie, na czym opiera się jego funkcjonowanie. Sprawdź, na jakiej zasadzie działa to urządzenie! 

Spektrometr - jak działa?

O to, jak działają spektrometry zapytaliśmy ekspertów z firmy Serwkom, która specjalizuje się między innymi w transporcie, serwisie i kalibracji spektrometrów. Krótko mówiąc, urządzenie to swoje działanie opiera na analizowaniu widma powstającego na wskutek oddziaływania różnych rodzajów promieniowania na badany obiekt. Badaniu poddane mogą być różne materiały. W zależności od dokładnej zasady działania wyróżnia się różne rodzaje spektrometrów. 

Spektrometry masowe mierzą stosunek masy do ładunku elektrycznego jonów - do ich działania i pomiarów potrzebny jest więc jonizator. Z kolei spektrometr Ramana bada poziom prominiowania rozpraszania fotonów. 

Spektrometry gamma są najnowocześniejszymi urządzeniami, które dzięki swojej precyzji są często stosowane w przemyśle. Ich działanie opiera się na promieniowaniu gamma, a konkretnie - na pomiarze widma energetycznego promieniowania gamma. 

Innym rodzajem spektrometrów są urządzenia działające z podczerwienią, nazywane są FT-NIR. W trakcie użytkowania ten rodzaj spektrometrów analizuje obraz widma światła podczerwonego. Zaletą tych rodzajów urządzeń jest to, że badanie odbywa się bardzo szybko i wynik widoczny jest od razu poprzez komputer, który podłączony jest do urządzenia. 

Gdzie używane są spektrometry?

Różne rodzaje spektrometrów mają różne zastosowanie, są one wykorzystywane głównie w różnych laboratoriach. Przy pomocy tych urządzeń badan się próbki w laboratoriach chemicznych, biologicznych czy diagnostycznych. Przy pomocy tych urządzeń można analizować wiele pierwiastków i związków chemicznych. 

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tych urządzeń konieczna jest prawidłowa ich konserwacja, a także serwis. Spektrometry powinny być regularnie kalibrowane, z czasem bowiem pomiary mogą tracić na dokładności. Dzięki kalibracji działają one ponownie tak, jak nowe urządzenia! Ze względu na to, że są to dosyć czułe urządzenia, wymagają także specjalnego transportu. 

Jak widać, spektrometry są urządzeniami, które są bardzo zaawansowane w swoim działaniu, ale mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu!