Znaczenie kamerek internetowych na rynku przez ostatnie tygodnie zdecydowanie wzrosło. Okazało się, że kamery fabrycznie wmontowane w laptopa nie powalają jakością obrazu. Więc, aby podczas konferencji biznesowej, zdalnych zajęć czy spotkania towarzyskiego przesyłać obraz przyzwoitej jakości, warto zainwestować w dodatkowy sprzęt. Czym charakteryzują się kamerki internetowe i jak wybrać odpowiednią – o tym piszemy poniżej.  

Do czego służy kamerka internetowa?

Kamera internetowa (kamera cyfrowa) to dodatkowe wyposażenie komputera służące do komunikacji wideo. Tego typu sprzęt najczęściej używany jest podczas rozmów prywatnych lub zawodowych (np. podczas wideokonferencji). Kamerki internetowe cieszą się również dużą popularnością wśród gamerów, którzy relacjonują swoje potyczki z przeciwnikami. Obserwując bieżącą pandemiczną sytuację, podczas której masa naszej aktywności przeniosła się do sieci, można przypuszczać, że kamerki internetowe staną się istotnym elementem wyposażenia w wielu domach na dłużej i będą służyć do nauki, pracy czy rozrywki. 

Znaczna większość kamerek internetowych podłączana jest do komputera przy pomocy wejścia USB, choć w sklepach komputerowych można znaleźć również kamerki WiFi czy HDMI. Poza możliwością rejestracji wideo, przy pomocy kamery możemy robić zdjęcia i oczywiście nagrywać dźwięk. Tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się podczas pierwszych prób kręcenia videobloga w domowym zaciszu.

Kamerka internetowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oczywiście, w większości przypadków im kamerka internetowa droższa, tym lepsza. Podczas zakupu tego typu sprzętu komputerowego zwracamy uwagę przede wszystkim na jego rozdzielczość. Sprzęt oferujący obraz HD zazwyczaj jest nieco tańszy od tego, który posiada jakość Full HD. Do najdroższych natomiast zalicza się kamerki 4K.  

Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru kamerki internetowej jest płynność nagrywania. Mowa o ilości klatek, które urządzenie rejestruje w ciągu sekundy. Optymalna wartość to 30 klatek na sekundę. Droższe modele mogą osiągać wyniki nawet do 60 klatek na sekundę.

Do dobrej komunikacji poza obrazem potrzebny jest również solidny dźwięk. Na rynku dostępne są kamerki rejestrujące fonię w wersji mono oraz stereo. Coraz więcej modeli posiada wsparcie w postaci układów, które redukują zakłócenia (trzaski, szumy). Jednak obserwując profesjonalnych youtuberów można zauważyć, że spora część z nich korzysta z dodatkowego sprzętu do nagrywania dźwięku np. z mikrofonu pojemnościowego

Wchodzą w bardziej techniczne zagadnienia, nie sposób nie wspomnieć o rodzajach matryc w kamerach internetowych. Istnieję dwa rodzaje matryc, pierwsza CMOS to wersja budżetowa (tańsza), oferująca słabszą jakość i wolniejsze działanie kamery. CDD wyróżnia się lepszą jakością obrazu i płynniejszym działaniem, niestety kamerki z tą matrycą kosztują więcej.

Podsumowując, przy zakupie kamerki internetowej warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • podłączenie do komputera
  • rozdzielczość obrazu
  • płynność nagrywania
  • jakość dźwięku
  • rodzaj matrycy

Alternatywa, czyli telefon zamiast kamery internetowej

Dla tych, którzy posiadają przyzwoity aparat w telefonie, ciekawą alternatywą może okazać się wypróbowanie smartfona w roli kamerki. Zazwyczaj niezbędne jest do tego zainstalowanie odpowiednich sterowników, umożliwiających połączeniu komputera z telefonem. Smartfona do komputera podłączamy na jeden z trzech sposobów – wejście USB, sieć WiFi lub sieć LAN.

Rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę, szczególnie, że większość nowych modeli telefonów posiada obecnie wbudowane aparaty z możliwością nagrywania obrazu w naprawdę przyzwoitej, a czasem nawet wyśmienitej jakości.