czas czytania: 3 min materiał partnera

Najczęstsze problemy z komputerami

Źródło: gettyimages

W dzisiejszych czasach komputery stanowią bardzo ważną część naszego życia, w szczególności zawodowego. Wiele przedsiębiorstw bez tych urządzeń nie byłoby w stanie funkcjonować prawidłowo. Niestety komputery to urządzenia, którym często przytrafiają się różnego rodzaju usterki i awarie. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego problemu fachowcom, którzy bez większych problemów poradzą sobie z naprawą najczęściej występujących usterek w komputerach.

Usterki zasilacza i pamięci RAM

Pierwszą awarią komputera, której nie da się nie zauważyć jest awaria zasilacza. Objawia się ona nieudaną próbą włączenia urządzenia, bez wysyłania sygnałów dźwiękowych, ani innych objawów. Niestety dla osób, które nie znają się na komputerach, podobne objawy występują w przypadku problemów z kartą główną. W celu uniknięcia poważniejszych szkód koniecznie należy się upewnić, która część jest niesprawna.

Aby sprawdzić, czy kłopoty są spowodowane usterką zasilacza czy płyty głównej, dobrze jest wymienić zasilacz na nowy. Jednym z sygnałów niesprawności zasilacza jest wydobywanie się zapachu spalenizny z otworu wentylacyjnego. Takie objawy będą świadczyły o przepaleniu się zasilacza. Jednakże w sytuacji, gdy nie wyczuwamy takiego zapachu i tak warto wymienić zasilacz na nowy i wtedy zobaczyć, jak zareaguje komputer. Jeśli urządzenie zareaguje, wówczas mamy pewność, że awarii uległ zasilacz. W momencie, gdy nie będzie żadnych zmian, możemy podejrzewać, że są to problemy z płytą główną.

Komputer może także napotkać inne problemy. Jedną z częstych awarii jest usterka pamięci RAM. Jej objawy są bardzo charakterystyczne. Gdy zaobserwujemy, że komputer włączył się na chwilę, a następnie zaczęły wydobywać się z niego krótkie piszczące dźwięki, po czym komputer się wyłączył, wówczas możemy mieć pewność, że jest to spowodowane awarią pamięci RAM. Przyczyną tej usterki może być niesprawność kości RAM lub awaria gniazda. W celu sprawdzenia, która część jest odpowiedzialna za uszkodzenie pamięci RAM wystarczy kość RAM przełożyć do innego gniazda. Jeśli po tej czynności komputer włączy się, wówczas problem będzie tkwił w gnieździe. Fachowe serwisy komputerowe takie, jak Adver z Gdyni bez problemów poradzą sobie z takim wyzwaniem. Koszt naprawy pamięci RAM uzależniony jest od jej parametrów.

Awarie karty graficznej

W komputerach mogą występować także inne usterki. Wśród nich jest awaria karty graficznej, która jest łatwa do zdiagnozowania. Problem ten objawia się tym, że komputer uruchamia się prawidłowo, jednakże brak jest obrazu na monitorze. Usterki z kartą graficzną mogą być spowodowane złym podłączeniem monitora do komputera albo złe umieszczenie karty graficznej na płycie głównej. Jeśli wszystko znajduje się na swoim miejscu i jest prawidłowo podłączone, najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu naprawiającego komputery, ponieważ awarie karty graficznej są na tyle poważne, że wymagają fachowej naprawy.

Niezależnie od rodzajów problemów z komputerem, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się ze sprzętem do serwisu. Fachowy serwis komputerowy powinien poradzić sobie z każdą usterką.