Komputer to podstawowe narzędzie pracy, które towarzyszy nam przez wiele godzin w ciągu dnia. Nic dziwnego, że większość osób pracujących na laptopie trzyma pod ręką kawę, herbatę lub butelkę wody. Niestety, wystarczy jeden nieprzemyślany ruch, aby zawartość kubka trafiła na klawiaturę i przedostała się do wnętrza urządzenia. Specjalista z serwisu PC Doktor wyjaśni, co zrobić w przypadku zalania laptopa.

Zalany laptop – co robić?

Zalanie komputera to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych przez Klientów serwisu PC Doktor. Jeżeli chcesz zwiększyć szansę na uratowanie urządzenia, powinieneś wykonać kilka prostych kroków.

W pierwszej kolejności odłącz laptopa od źródła prądu, aby uniknąć zwarcia. Odepnij także wszystkie urządzenia zewnętrzne i wyłącz sprzęt, wciskając przycisk power. Następnie wyjmij baterię, trzymając laptop do góry nogami. Jeżeli nie masz możliwości otwarcia obudowy, poszukaj przycisku reset, który jest zazwyczaj ukryty na spodzie i wciśnij go przy pomocy cienkiego drucika, igły lub wykałaczki.

– wyjaśnia pracownik PC Doktor. Nie poczułeś zapachu spalenizny? W takim razie płyn prawdopodobnie nie przedostał się w głąb urządzenia. Odwróć laptop do góry nogami i ustaw go płasko. Możesz również położyć sprzęt w taki sposób, aby ekran zwisał swobodnie w dół.

Suszenie laptopa po zalaniu

Zalanie laptopa to duży problem, niemniej nie zawsze powoduje nieodwracalne uszkodzenie sprzętu. Jak wskazuje specjalista z PC Doktor, najmniej szkodliwym płynem jest woda. Za najbardziej niebezpieczne uznaje się słodkie napoje i alkohole ze względu na dużą zawartość kwasów i cukru. Jeżeli nie chcesz podejmować ryzyka samodzielnego rozkręcania laptopa, warto skorzystać z usług wspomnianego serwisu. Profesjonalne czyszczenie sprzętu daje gwarancję, że po upływie kilku dni lub tygodni nie dojdzie do mikrozwarcia. Z pomocą profesjonalistów określisz, czy próby naprawy są opłacalne. Zdarza się, że uszkodzenie płyty głównej jest tak poważne, że lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego komputera.