Sterowniki do pieców – co należy wiedzieć?

Materiał partnera
2019-10-10
sterownik do pieca

Sterowniki do pieców CO są urządzeniami należącymi do szerokiego zakresu narzędzi używanych w automatyce kotłów. Ich funkcja polega na poprawie pracy układu grzewczego. Dzięki szerokiemu zastosowaniu sterowników do pieców CO i ich różnym rodzajom regulatory pozwalają na oszczędność oraz poprawę bezpieczeństwa w miejscach, w których są stosowane. Sprawdź, co należy o nich wiedzieć.

Sterowniki – informacje ogólne


Wiele nowoczesnych kotłów jest wyposażonych w proste sterowniki jeszcze zanim zejdzie z taśmy produkcyjnej. Zdarza się jednak, że konieczny jest dokupienie sterownika i dodanie go do układu grzewczego, szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z przerabianymi instalacjami. Z kolei sam wybór sterownika zależny jest od używanego pieca.


Dzięki sterownikom do pieców centralnego ogrzewania możliwe jest sterowanie procesami, które wytwarzają ciepło i równomiernie rozprowadzać je na przestrzeni całego systemu. Sterowniki wykorzystywane są również w celu umożliwienia maksymalnego oszczędzania na rachunkach oraz zapewnienia komfortu użytkownikom. Dzielą się na różne rodzaje. Najprostszy podział zachodzi pod względem oceny funkcji: zaawansowane sterowniki umożliwiają zarządzanie temperaturą w każdym pomieszczeniu z pomocą sieci bezprzewodowej, podczas gdy podstawowe sterowniki umożliwiają zarządzanie tylko jednym wentylatorem i pompą.


Sterowniki do kotła z podajnikiem


Największą zaletą sterowników do pieca z podajnikiem jest to, że dzięki nim możemy swobodnie regulować parametry spalania. Zapewnia to bardzo komfortowe sterowanie. Sterowniki używane w piecach z podajnikiem są nieco inne od sterowników do kotła zasypowego. Sterowniki do kotłów z podajnikiem działają głównie w trybie podtrzymywania żaru oraz rozpalania, dlatego nie muszą być aż tak skomplikowane w budowie. Sterowniki wysokiej jakości oferuje firma Inter Electronics - uznana na polskim rynku.


Sterowniki do pieca zasypowego


Sterowniki do pieców zasypowych są z kolei używane do pieców obsługiwanych ręcznie. Umożliwiają sterowanie wentylatorem oraz pompą C.O. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają również sterowanie pracą podajnika i dodatkowych pomp. Wiele z nich może zostać rozbudowanych do poziomu, w którym możliwe jest sterowanie przez Wi-Fi. Urządzenia najwyższej jakości, które znajdziemy np. w sklepie Inter Electronics, dają użytkownikom możliwość podłączenia dodatkowych czujników wspomagających spalanie. Należą do nich np. sondy lambdy. Innowacyjne modele pozwalają także na mierzenie zewnętrznych temperatur oraz mierzenie temperatur spalin algorytmu PID.

Opracowanie artykułu:

Inter Electronics Leszek Janicki

ul. Żeromskiego 26, 26-230 Radoszyce świętokrzyskie
e-mail
www