Naziemna telewizja cyfrowa z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Co stanowi o jej popularności? Nie wymaga dodatkowych opłat abonamentowych i umożliwia oglądanie wielu różnych kanałów w bardzo dobrej jakości.  By zyskać do nich dostęp, trzeba jedynie odpowiednio ustawić antenę. Jak to zrobić? Pomocą i radą służy przedsiębiorstwo KROS założone przez Krzysztofa Rosiaka. 

Znajdź nadajnik DVB-T w pobliżu miejsca zamieszkania

Zanim zaczniesz ustawiać antenę zbierz informacje na temat lokalizacji nadajników DVB-T w Twojej okolicy. Gdzie szukać tych danych? W Internecie publikowane są mapy z naniesionymi punktami nadawczymi, a także tabelaryczne zestawienia z nazwami miejscowości. Teraz wystarczy odnaleźć właściwy nadajnik, położony najbliżej miejsca zamieszkania.

Ustaw antenę w kierunku nadajnika…

Znasz już lokalizację nadajnika? Świetnie. W takim razie czas przystąpić do ustawiania anteny. Skieruj ją w stronę punktu nadawczego. Musisz jednocześnie kontrolować stan oraz siłę odbieranego sygnału. Wykorzystaj w tym celu specjalny miernik. W razie konieczności przesuń antenę w prawo bądź w lewo, zgodnie ze wskazaniami urządzenia. Sprawdzaj różne ustawienia. Często potrzeba kilku, a nawet kilkunastu prób, by uzyskać najlepszą możliwą jakość sygnału.

… lub wezwij na pomoc fachowca

A co zrobić w sytuacji, gdy nie masz pod ręką specjalistycznych narzędzi? Poproś o pomoc w ustawieniu anteny specjalistów. Duże doświadczenie w realizowaniu tego typu usług mają monterzy z firmy KROS. Zajmą się nie tylko uregulowaniem siły sygnału, ale również – w razie konieczności – przeprowadzą modernizację instalacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często za kłopoty z odbiorem telewizji naziemnej odpowiadają uszkodzone lub przestarzałe elementy układu, niedostosowane do zmieniających się technologii.

Co zrobić, gdy sygnał jest słaby?

Jeśli, mimo poprawnego ustawienia anteny, sygnał jest słaby i nie pozwala na satysfakcjonujący odbiór telewizji naziemnej, pomyśl o zakupie wzmacniacza. Wspomniane urządzenie występuje w kilku wariantach. Przy antenach zewnętrznych zastosowanie znajdują modele budynkowe, natomiast w przypadku anten wewnętrznych (pokojowych) dobrze sprawdzają się wzmacniacze pasmowe. Jeżeli zależy Ci na oglądaniu wyłącznie kilku wybranych stacji, możesz zainwestować we wzmacniacze kanałowe, które poprawiają jakość sygnału na pojedynczych częstotliwościach.