Świat nieustannie się zmienia i rozwija, aczkolwiek nie zawsze ma to pozytywny efekt na naszą planetę. Ciągły rozwój sprawia, że wykorzystujemy wiele zasobów naturalnych, których już nie odzyskamy. Aby ograniczyć eksploatacje surowców w celu uzyskania energii, niezbędne jest przejście na odnawialne źródła energii. Jednym z pomysłów na korzystanie z nich jest tworzenie farm fotowoltaicznych, które znajdziemy w ofercie firmy Tomtech Murawski Tomasz. Jak taką farmę założyć i co trzeba o niej wiedzieć? Sprawdźmy!

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Jednym z coraz chętniej wykorzystywanych sposobów na uzyskanie energii elektrycznej jest fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną, które następnie przetwarzana jest na energię elektryczną, która obecnie jest powszechnie wykorzystywana przez ludzkość. Panele najczęściej montuje się na dachach, do których docierają promienie słoneczne, aczkolwiek równie często spotkać można panele zamieszczone za ziemi, na które nie pada żaden cień. Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest zbieranie energii słonecznej, a następnie przekazują ją do falownika, który zamienia ją na prąd.

Większość prywatnych inwestorów decyduje się na niewielkie instalacje fotowoltaiczne, której moc nie przekracza 50 kW. Jednak coraz popularniejsze stają się farmy fotowoltaiczne, czyli duże inwestycje potrafiące generować zdecydowanie więcej mocy. Najczęściej takie instalacje wykonywane są na przynajmniej dwóch hektarach, a panele mocowane są na ziemi. Wytwarzana na farmach energia elektryczna przykazywana jest wyłącznie sieciom energetycznym, a z nich kierowana jest dalej do odbiorców.

Farma fotowoltaiczna – gdzie i za co ją założyć?

Trzeba pamiętać, że farma fotowoltaiczna nie może być założona w obojętnie w jakim miejscu. Ziemia, na której postawimy instalacje, musi spełniać odpowiednie warunki, a najważniejszym z nich jest położenie względem słońca. Najlepiej, jeśli farma umieszczona jest w stronę południa, gdzie nie ma żadnych przeszkód w postaci drzew i obiektów, które mogłyby rzucać cień. Równie ważne jest ukształtowanie terenu i jego położenie. Ziemia pod farmę musi być płaska, a do tego dobrze by było, aby znajdowała się minimum 200 m od linii energetycznych średniego napięcia. Istotne znaczenie ma również klasa gruntu. Pod instalacje fotowoltaiczne najlepsze są ziemie o klasie IV lub słabsze. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie w tym celu nieużytków rolnych.

Drugim ważnym czynnikiem są pieniądze na stworzenie farmy fotowoltaicznej. Z informacji przekazanych przez specjalistę od tematu fotowoltaiki z firmy Tomtech Murawski Tomasz dowiadujemy się, że istnieje kilka programów mających na celu dofinansowanie farm fotowoltaicznych. Spotykamy programy unijne, rządowe oraz lokalne, które nieustannie się zmieniają i rozwijają, aby przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów. Aczkolwiek zawsze jest ta sama zasada, czyli niesienie pomocy finansowej osobom, które chcą przyczynić się do zwiększenia produkcji energii elektrycznej poprzez odnawialne źródła energii.

Komu powierzyć montaż fotowoltaiki?

Istnieje wiele firm zajmujących się fotowoltaiką, wśród nich znajdziemy m.in. wspomniane już przedsiębiorstwo Tomtech, którego właścicielem jest Tomasz Murawski. Firma ta zajmuje się nie tylko zakładaniem farm, ale także projektowaniem i montażem paneli fotowoltaicznych na różnego typu budynkach. Więc jeśli szukamy specjalistów w tej dziedzinie, zdecydowanie powinniśmy skorzystać z usług tego przedsiębiorstwa.