Bieszczady to region oferujący wiele atrakcji i dający mnóstwo możliwości na aktywne spędzanie urlopu. Znajduje się tam wiele szlaków pieszych i rowerowych, a także ścieżek przyrodniczych i historycznych. Zalew Soliński i liczne rzeki umożliwiają uprawianie sportów wodnych i organizowania spływów kajakowych. Oprócz tego jest coraz więcej atrakcji dla pasjonatów jazdy samochodami terenowymi, szybowców, czy jazdy konnej.

Turystyka piesza i rowerowa w Bieszczadach

Bieszczady to przede wszystkim liczne górskie szczyty i szlaki turystyczne. Połoniny od wielu lat przyciągają turystów. Piękne krajobrazy i urozmaicona flora i fauna to główne zalety regionu. Szczytów znajdujących się w Bieszczadach jest wiele. Na wszystkie warto się wybrać, ale niektóre z nich są szczególnie chętnie zdobywane, zwłaszcza te znajdujące się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, np.:

  • Tarnica (1346 m n.p.m.)

  • Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.)

  • Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)

  • Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.)

  • Wielka Rawka (1307 m n.p.m.)

  • Halicz (1333 m n.p.m.)

Oprócz tego w Bieszczadach znajduje się wiele rezerwatów i ścieżek: przyrodniczych, dydaktycznych i historycznych, a także rowerowych, np. Singletrack pod Honem. Rezerwat Sine Wiry można odwiedzić zarówno pieszo, jak i na rowerze. Przy okazji warto odwiedzić też cerkiew w Łopience. Takie ścieżki są mniej wymagające, ale za to dają możliwość zapoznania się z historią regionu oraz jego walorami przyrodniczymi. Często jest przy nich infrastruktura w postaci wiat ogniskowych.

Atrakcje nad Zalewem Solińskim i Sanem

Solina to „bieszczadzkie morze” przyciągające wielu turystów i miłośników żeglarstwa. Dlatego noclegi położone nad zalewem, np. Domki na Zielonym Wzgórzu w Zawozie są chętnie odwiedzane. Jest wiele możliwości pływania po zalewie: rowerkami wodnymi, kajakami, żaglówkami i statkami rejsowymi. Każda z tych opcji daje szansę na oglądanie pięknych wzgórz nad Soliną. Główną rzeką tego regionu, czyli Sanem, organizowane są spływy kajakowe i pontonowe. Daje to możliwość aktywnego spędzenia wczasów nad Soliną, a także podziwiania dzikiej bieszczadzkiej przyrody.

Inne pomysły na aktywny urlop w Bieszczadach

Oprócz turystyki pieszej w Bieszczadach bardzo powszechna jest turystyka konna. Liczne stadniny organizują rajdy po regionie. Inną formą zwiedzania jest offroad. Dla miłośników samochodów terenowych organizowane są specjalne imprezy i trasy. Mocnych wrażeń mogą dostarczyć też loty szybowcem. W Bezmiechowej Górnej znajduje się jeden z popularniejszych ośrodków sportów lotniczych w Polsce. W Bieszczadach każdy może znaleźć coś dla siebie, żeby móc spędzić aktywnie swój urlop.