Podczas zimniejszych miesięcy, mało komu wyjazd na urlop w Polsce wydaje się dobrym pomysłem. Często  wydaje nam się, że kiedy pogoda niekoniecznie dopisuje, w naszym kraju nie będziemy mieli co robić. To absolutnie nie prawda. Są miejsca w Polsce, które dopiero jesienią i zimą stają się idealnymi atrakcjami turystycznymi. Przyjrzymy się im w tym artykule.

Jakie ciekawe miejsca w Polsce zobaczyć jesienią?

Kręgi z kamienia w rezerwacie Kamienne Kręgi

Znajdują się na terenie Borów Tucholskich, niedaleko wsi Odry w gminie Czersk, w województwie pomorskim. Rezerwat obejmuje głównie teren leśny, jednak to, co naprawdę w nim ciekawego, co zdecydowanie warto zobaczyć, to cmentarzysko plemienia Gotów. Obejmuje 10 kamiennych kręgów i 29 kurhanów z I wieku naszej ery. Wówczas, z południowej Szwecji przybyli Goci i Gepidzi, którzy utworzyli z ludnością kultury pomorskiej spójną kulturę, zwaną wielbarską. To niezwykłe miejsce w Polsce jest świadectwem kultury, o której większość z nas nigdy nie miała szansy nawet usłyszeć. Wybierając się tam, lepiej przygotować się na chodzenie po lesie i zaopatrzyć w ciepłą odzież w sklepie sportowym

Zamek Krzyżtopór

Krzyżtopór nigdy nie został ukończony. Budowa tego znajdującego się w Ujeździe w województwie świętokrzyskim zamku, rozpoczęła się w 1627 roku. Chociaż przez następne stulecia, był nawet zamieszkiwany przez kolejnych właścicieli, to  ambitny projekt ukończenia go nie został  ostatecznie zrealizowany. Wokół zamku zawsze istniało wiele legend. Jedną z nich jest ta o duchu rycerza w husarskiej zbroi – dawnego właściciela posesji Krzysztofa Baldwina, który nawiedza Krzyżtopór od swojej śmierci pod Zborowem w 1649 roku. Jeśli chodzi o ciekawe miejsca w Polsce, ten zamek jest interesującym pomysłem na zwiedzanie dla każdego fana historii.

Projekt Riese

Riese, czyli „Olbrzym”, to kryptonim nazistowskiego projektu górniczo-budowlanego, znajdującego się w Górach Sowich i na zamku Książ oraz pod nim, który nigdy nie został dokończony. Składa się na niego sieć podziemnych sali i tuneli, rozciągających się na wiele kilometrów. Sama skala obiektu jest przytłaczająca. Z pewnością nie jest to miejsce, w którym będziemy chcieli dla rozrywki spędzić popołudnie, niemniej – warto je zobaczyć.

Jakie piękne miejsca w Polsce zobaczyć zimą?

Hel

Chociaż polskie morze, a szczególnie Półwysep Helski, może wydawać nam się ostatnim miejscem, w które udalibyśmy się zimą, to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby poznać ten popularny cel wakacyjnych wyjazdów Polaków z zupełnie innej strony. Nie tylko sam Hel, czy inne miasta, będą sprawiały niezwykłe wrażenie, praktycznie zupełnie puste, to warto chociaż raz pojechać nad Bałtyk zimą, żeby podziwiać tę inną stronę tamtejszej przyrody.

Zamość

Zamość jest pięknym miejscem w Polsce, w które można spokojnie wybrać się zimą, nawet jeśli chodzenie przez długi czas po mroźnym powietrzu nie jest czymś dla nas. Poza obowiązkowym zwiedzaniem zamojskiego rynku będziemy tam mieli również możliwość odwiedzenia Muzeum Zamojskiego, Muzeum Sakralnego czy podziemia Ratusza Zamojskiego z XIX-wiecznymi oficynami. Będąc w Zamościu, koniecznie trzeba też zwiedzić Pałac Zamoyskich, arsenał w XVI wieku czy obiekty twierdzy.