Każdego roku osoby zainteresowane kupnem przyczepy kempingowej lub domku holenderskiego zastanawiają się, które z tych rozwiązań będzie najodpowiedniejsze dla ich potrzeb. Kierować się wygodą, czy postawić przede wszystkim na mobilność? Każdy wybór ma wiele zalet, ale pociąga za sobą również pewne ograniczenia. Oto wszystko, co należy wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o kupnie.

Kiedy warto kupić domek holenderki?

Domki holenderskie nie umożliwiają swobodnego przemieszczanie się po drogach. Zabrania tego prawo. Wyposażone są one co prawda w koła, ale ich zadaniem jest wyłącznie zmiana ustawienia obiektu w obrębie wyznaczonej działki. Na ten zakup powinny zdecydować się więc osoby, które planują spędzać cały sezon urlopowy czy wakacyjny w jednym miejscu.

Jak wynika z doświadczenia firmy PHU Konat Andrzej Konat - rozwiązanie to docenią przede wszystkim rodziny z dziećmi. W domku holenderskim jest sporo miejsca - zwykle mają powierzchnię od 20 do 40 m². Standardowymi pomieszczeniami, jakie się w nim znajdują, są:

  • salon,
  • sypialnia,
  • toaleta,
  • pokój dla dzieci,
  • kuchnia (wyposażona w kuchenkę gazową i lodówkę).

Domki holenderskie są ponadto ocieplone i w wielu przypadkach posiadają wbudowany system ogrzewania, co umożliwia zamieszkiwanie w nich również w czasie chłodniejszych miesięcy roku.

Z całą pewnością zakup tego obiektu rodzi więcej trudności w transporcie. Nie można go bowiem podpiąć do samochodu i przewieźć po drogach publicznych, jak to ma miejsce w przypadku przyczepy kempingowej. Konieczne jest wynajęcie ciężarówki z naczepą, która przetransportuje obiekt na wyznaczoną działkę. Są to dodatkowe koszty, które należy mieć na uwadze.

Należy również pamiętać o obostrzeniach, wynikających z prawa budowlanego. Jeśli domek holenderski ma stanąć w ogrodzie i będzie służyć do czasowego zamieszkania lub rekreacji, a jednocześnie nie jest trwale związany z gruntem, wówczas jest traktowana jako obiekt tymczasowy i wymaga zgłoszenia w Starostwie Powiatowym. Nie jest wymagane natomiast pozwolenie na budowę.

Kto powinien zdecydować się na przyczepę kempingową?

Przyczepa kempingowa to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim amatorom podróży. Nie ma bowiem przeszkód, aby podpiąć ją do haka holowniczego auta i przemieszczać się po drogach publicznych. Warto przy tym pamiętać, że należy zainwestować w samochód o odpowiedniej mocy, który poradzi sobie z ciężarem przyczepy. Ponadto kierowca będzie musiał zyskać odpowiednie uprawnienia - prawo jazdy kategorii B+E.

Zakup tego typu „wakacyjnego lokum” nie będzie odpowiednie dla osób, które nade wszystko cenią wygodę. W przyczepie kempingowej nie ma zbyt wiele miejsca. Podstawowe wyposażenie ogranicza się do:

  • miejsca do spania (czasami nawet dla kilku osób),
  • toalety z prysznicem,
  • minimalistycznej kuchni.

Najnowocześniejsze modele mają możliwość podłączenia do kanalizacji, a niektóre są nawet wyposażone we własne źródło ogrzewania i klimatyzatory.

Warto również pamiętać o obostrzeniach prawa budowlanego. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku domków holenderskich, postawienie przyczepy kempingowej w ogrodzie w celach mieszkalnych i rekreacyjnych, wymaga zgłoszenia tego faktu w Starostwie Powiatowym. Jeśli jednak nie będzie wykorzystywana przez cały okres unieruchomienia, wówczas jest traktowana jako zaparkowany pojazd. Przepisy prawa budowlanego nie mają wtedy zastosowania.