Planujesz urlop za granicą, ale nie wiesz co zrobić z dzieckiem? Zastanawiasz się, czy podróż z niemowlakiem za granicę jest dobrym pomysłem? Czy dziecko w podróży musi mieć jakieś dokumenty? Jeśli tak, to jakie? Jak zaplanować wyjazd z dzieckiem za granicę? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika dla rodziców, który pozwoli na łatwą organizację podróży oraz załatwienie koniecznych formalności!

Jak zaplanować podróż za granicę z niemowlakiem?

Podróż z niemowlakiem za granicę musi być odpowiednio zaplanowana. Przygotowując się do wyjazdu, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • klimat - jakie temperatury panują w miejscu, do którego się wybierasz. 
  • czas podróży - jak długo będzie trwała podróż.

Jeśli chcesz wybrać się w swoją pierwszą podróż z małym dzieckiem, najlepiej, jeśli wybierzesz miejsce o w miarę zbliżonym klimacie do tego, który obecnie panuje w kraju. Poza tym, miejsce to nie powinno być zbyt odległe, a czas podróżowania nie powinien być zbyt długi, żeby nie zmęczyć malucha.

Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy wybrane zakwaterowanie jest przyjazne dla dzieci i niemowląt. Zwykle profesjonalne usługi hotelowe zapewniają takie udogodnienia jak dodatkowe łóżeczka, przewijaki, wanienki, a nawet osłony na kontakty. 

Równie ważna, co wyposażenie pokoju hotelowego, jest lokalizacja. Dobrze, by w pobliżu hotelu znajdowały się apteki oraz pralnie. Istotną kwestią jest także sposób przemieszczania się. Jeśli postanowimy wziąć wózek, warto dowiedzieć się wcześniej, czy w hotelu jest winda, podjazd ułatwiający poruszanie się, jak i miejsce na przechowywanie wózka.

Jakie dokumenty są potrzebne dla dziecka w podróży?

Przed wyjazdem z dzieckiem trzeba wyrobić takie dokumenty jak:

1. Paszport.

Nie jest on wymagany, gdy podróżujemy na terenie Unii Europejskiej. W innych przypadkach należy go wyrobić. Dla dzieci od 5 do 13 lat o wniosek o wydanie paszportu mogą się ubiegać:

  • rodzice: obecność obojga jest obowiązkowa przy jego składaniu,
  • prawni opiekunowie: muszą być obecni przy jego złożeniu,
  • w szczególnych przypadkach jedno z rodziców lub opiekunów prawnych.

Potrzebna będzie wówczas pisemna zgoda drugiego rodzica lub opiekuna. Jest to możliwe, gdy posiada:

  • sądową zgodę, orzekającą, że drugi rodzic lub opiekun nie ma prawa podejmować decyzji w sprawie wydania paszportu dla dziecka,
  • sądowe orzeczenie, wyrażające wydanie dokumentu.

Do sytuacji uprawniającej jednego rodzica czy opiekuna do złożenia wniosku o paszport dla dziecka należy również zgon jednego z rodziców lub kiedy ojciec dziecka jest nieznany. Wydany przez punkt paszportowy płatny dokument jest ważny przez 5 lat.

2. Dowód osobisty dla dziecka.

Jego wyrobienie jest bezpłatne, a dokument jest ważny przez okres 5 lat. Wniosek o jego wydanie należy złożyć w wybranym organie gminy. Adres zameldowania jest w tym przypadku nieistotny.

Wymagane są:

  • uzupełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm,
  • obecność dziecka i rodziców (lub opiekuna prawnego): w przypadku dzieci powyżej 5 lat.

O czym jeszcze warto pamiętać przy planowaniu wyjazdu z dzieckiem za granicę?

Dziecko w podróży powinno być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, zarówno rodzicom, jak i dzieciom przysługuje prawo do świadczeń lekarskich w krajach Unii Europejskiej (i EFTA), które są w pełni bezpłatne. Należy jednak wyrobić wcześniej tzw. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek o jej wydanie powinno się złożyć w danym oddziale NFZ. Nie wiąże się to przy tym z żadnymi kosztami. Jej wadą jest brak możliwości leczenia planowego. Karta obejmuje wyłącznie nagłe wypadki, mające miejsce poza granicami Polski. Na dokument EKUZ nie trzeba długo czekać. Jest wydawany od razu po złożeniu wniosku i ważny przez 6 miesięcy.

Podczas planowania wyjazdu za granicę dobrze jest sprawdzić reguły korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego w wybranym kraju oraz inne panujące w nim przepisy. Ważne, żeby przed podróżą upewnić się, że dziecko zostało na wszystko zaszczepione. Dopiero wtedy można planować wyjazd i odwiedzić agencje turystyczne.

Pamiętaj, że podróż z dzieckiem za granicę może być przyjemna. Należy tylko zadbać o bezpieczeństwo dziecka i załatwić wcześniej odpowiednie dokumenty, dopasować transport i czas podróży oraz wybrać właściwego miejsce na wypoczynek.