czas czytania: 4 min

Gdzie się wybrać na wakacje we wrześniu?

gdzie na wakacje we wrześniu

Wrzesień to dobry miesiąc na spędzenie urlopu. Wakacje we wrześniu są szczególnie polecane osobom, które nie przepadają za letnimi upałami i tłumami turystów. Polski wrzesień jest przy tym umiarkowanie ciepły. Warto jednak pomyśleć nad wyjazdem do innego kraju Europy. Gdzie zatem wybrać się na wakacje we wrześniu? Oto lista propozycji miejsc do podróży.

Wakacje we wrześniu w Europie

Jeśli planujemy wczasy we wrześniu w ostatniej chwili, powinniśmy się kierować na południe Europy. Z reguły można znaleźć atrakcyjne oferty last minute w krajach europejskich położonych na południu. Lepiej mimo wszystko zrezygnować z popularnej Turcji czy Egiptu. Zamiast tego warto się wybrać do:

  1. Santorini. Miejscowość w Grecji we wrześniu kusi dobrą pogodą i małą ilością turystów. Poza plażami i urokliwymi uliczkami znajduje się tu też wiele pięknych krajobrazów i miejsc do zwiedzania np. Czerwona Plaża mieszcząca się niedaleko Akrotiri czy wioska Oia lub wyspa Fira. Ewentualnie można się wybrać na Kretę lub do Aten, gdzie czekają na nas takie atrakcje turystyczne, jak zabytkowy Partenon czy wzgórze Strefi, z którego rozlega się widok na całe miasto.
  2. Majorka. Zarówno w Hiszpanii, jak i na Balearach można się cieszyć idealnymi temperaturami. Na malowniczej wyspie znajdują się zjawiskowe zatoczki oraz piaszczyste, rozległe plaże doskonałe do kąpieli słonecznych. Miłośnicy przyrody powinni się wybrać do Parku Natury Mondragó. Warto także odwiedzić klasztor Kartuzów w objętej górami Valldemossie oraz liczne groty i jaskinie. Przy okazji można się również udać na wyspę Fuertevetura. Na znajdującej się blisko zachodniego wybrzeża Afryki wyspie panują w tym okresie temperatury ok. 30°C. Jest przede wszystkim polecana fanom sportów wodnych. Zachody słońca można za to podziwiać z plaży El Cotillo.
  3. Lizbona. Stolica Portugalii zapewnia w tym okresie przyjemny odpoczynek od upałów. Wyróżnia się piękną archutekturą np. Wieżą Belem, stanowiącą główną część niegdysiejszych murów obronnych położonych u ujścia rzeki Tag. Parki i rezerwaty przyrody, kościoły, pomniki to tylko wybrane ścieżki turystyczne. Centralny punkt Rossio, czyli plac otoczony fontannami czy wejście pod łukiem triumfalnym (Arco Rua Augusta) do Praça do Comércio to tylko przykładowe miejsca, które warto zobaczyć na własne oczy.

Planując wakacje, nie można zapomnieć o wyjeździe we wrześniu do Chorwacji. Państwo położone nad Morzem Adriatyckim zachęca ciepłymi temperaturami i atrakcyjnymi kosztami zakwaterowania. W zależności od tego, jak długi mamy urlop, możemy się udać do Dubrownika z pięknymi panoramami z licznych wzgórz lub zwiedzić jeziora Plitwickie z wodospadami. Klasycznym miejscem będzie natomiast Palermo we Włoszech, gdzie średnia temperatura we wrześniu wynosi 25°C. Sycylię dobrze jest poznawać z przewodnikiem z agencji turystycznej. Norwegia lub Gruzja to z kolei świetne miejsca do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu.

Gdzie poza tym wybrać się na urlop we wrześniu?

Poza Europą opłaca się zobaczyć jeszcze przed rozpoczęciem się jesieni miejscowości: Austin w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, Bali w Indonezji lub wybrać się do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Średnie temperatury we wrześniu zaczynają się tam od 27°C i osiągają nawet 33°C. Dobrym pomysłem jest przy tym zawsze wycieczka na Cypr. Spragnieni słońca mogą się cieszyć wysokimi temperaturami w zasadzie przez cały rok. Zjawiskowe plaże np. Nissi Beach i czysta, odpowiednia ciepła woda to nie jedyne plusy. Podczas przebywania na wyspie nie ma przeszkód w obejrzeniu najbardziej znanych miejscowości np. Salaminy z ruinami czy Limassolu, gdzie znajduje się Kurion ze świątynią Apollina.