Podróż promem to często najlepsza i jedyna opcja transportu między różnymi krajami. Decydując się na przeprawę takiego rodzaju statkiem, warto poznać wcześniej dokładne informacje na temat połączeń, biletów i portów, pomiędzy jakimi można się poruszać. W Polsce jedną z firm, która oferuje bilety na przeprawy promowe jest Skandia, polski przedstawiciel duńsko-niemieckiego przewoźnika Scandlines. O tym, jak zarezerwować takie połączenie i jakie taryfy są dostępne dla klientów w dalszej części artykułu.

Z jakich miast wypływają promy Scandlines?

Obecnie promy Scandlines wyruszają z dwóch głównych portów. Pierwszy z nich to port w niemieckim mieście Rostock. Rejs z tego miejsca do miejscowości Gedser w Danii zajmuje około 2 godzin. Jest to wygodne i szybkie połączenie, które pozwala dostać się do Skandynawii zarówno autem, jak i bez niego.

Drugi port również jest położony w Niemczech i mieści się w Puttgarden, na północy kraju. Z tej lokalizacji dwa razy w ciągu godziny wyrusza prom do Danii, do miejscowości Rødby. Czas trwania takiego rejsu to około 45 minut.

Kto może wykupić bilet na prom Scandlines?

Oferta Scandlines oferuje przeprawy zarówno dla osób prywatnych, jak i zorganizowanych wycieczek oraz firm. Na prom można wjechać każdym samochodem osobowym, autem z przyczepą zwykłą lub kempingową, camperem, autokarem, motorem, a nawet rowerem i samochodem ciężarowym. Istnieje również opcja zakupu biletu dla osoby pieszej bez środka transportu. Dla każdego z pojazdów przewidziana jest inna taryfa, którą można wybrać indywidualnie podczas rezerwacji biletu promowego online lub zakupu w biurze firmy.

Jakie taryfy na prom oferuje Scandlines?

Pracownik firmy Skandia opowiada:

Oferta Scandlines przewiduje trzy podstawowe taryfy biletów dla samochodów osobowych. Są one dostosowane do potrzeb zarówno osób indywidualnych, jak i firm, które potrzebują transportu przez Morze Bałtyckie. Każda z taryf obejmuje inne warunki przewozu. Oprócz tego ceny poszczególnych rejsów różnią się od siebie w zależności od konkretnego dnia podróży, sezonu i pozostałych danych, które wprowadza się podczas rezerwacji biletu na prom.

Podstawową taryfą jest opcja standard. Umożliwia ona rezerwację biletu do 2 godzin przed rejsem za pośrednictwem: aplikacji Scandlines, w siedzibie firmy Skandia, przez BOK oraz  osobiście w porcie, nawet do 15 minut przed wypłynięciem promu. Taryfa ta dotyczy wszystkich samochodów osobowych. Zaletą tej taryfy jest dostęp do zarezerwowanego rejsu, ale także innych z wolnymi miejscami tego samego dnia. To pozwala uniknąć potrzeby wykupienia kolejnego biletu w przypadku zmiany planów na trasie lub spóźnienia.

Kolejną z opcji jest taryfa economy, która także dotyczy jedynie pojazdów osobowych. Bilet w tej taryfie można zakupić online oraz w siedzibie firmy do 14 dni przed datą rejsu. Obowiązuje on jedynie na konkretnie wykupioną datę i godzinę. Dodatkowo do biletów w taryfie standard i economy można dokupić usługę zwrotu biletu, tzw. Refund Service, za kwotę 11 euro. Wówczas możliwe jest anulowanie biletu, a jego koszt zostaje zwrócony w pomniejszeniu o kwotę usługi, czyli 11 euro.

Ostatnia z taryf dla samochodów osobowych oferowanych przez firmę Scandlines to opcja FLEX. Posiadacze takiego biletu mogą wejść na pokład promu pasem dla VIP-ów, a dodatkowo otrzymują kawę, herbatę lub wodę na pokładzie. Rezerwacja możliwa jest w taki sam sposób, jak w przypadku oferty standard, jednak dostępne jest jej bezpłatne anulowanie. Co więcej, posiadacze tego biletu mogą bezpłatnie zmienić rezerwację i wybrać dowolną datę rejsu w terminie 3 miesięcy od dnia zakupu biletu.

Natomiast rezerwacji dla samochodów ciężarowych lub autobusów dokonuje się na indywidualne zamówienie klienta, zgodnie z parametrami pojazdu i ładunku oraz opłatami obowiązującymi w danym miesiącu.