Transport to stale rozwijająca się gałąź przemysłu, w której nigdy nie brakuje pracy i możliwości. Jedną z nich jest działanie jako kierowca autokaru w firmie takiej jak Bigus i profesjonalny przewóz osób. Zdecydowanie nie jest to praca dla każdego, a raczej dla tych, którzy nie tylko lubią pracę za kierownicą, ale także z ludźmi. Często okazuje się to nie lada wyzwaniem, dlatego, by móc pełnić taką funkcję, trzeba najpierw uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Jakie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Kto może zostać kierowcą autobusu?

Odpowiedź na to pytanie w teorii jest banalnie prosta, ponieważ podstawowe wymagania w tym zakresie to posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz ukończone 24 lata. Od tego drugiego warunku są pewne odstępstwa, a mają one zastosowanie, gdy kandydat posiada wstępną kwalifikację, którą może zdobyć, kończąc kurs tzw. kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Kolejny warunek jest nieodzowny w przypadku zdobywania jakichkolwiek uprawnień do prowadzenia pojazdów. Chodzi oczywiście o posiadanie profilu kierowcy, który zakłada się w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania starostwie.

Poza standardowymi wymaganiami mogą przydać się także inne umiejętności i predyspozycje. Będzie to z pewnością wytrzymałość fizyczna, która przyda się na dłuższych trasach. Do tego pomóc może także odporność na stres i cierpliwość, które są dużym wsparciem w pracy z ludźmi. Szczególnie gdy działa się w zakresie dowozu osób na imprezy okolicznościowe, gdzie można spotkać się z klientami, którzy spożyli już alkohol i ich zachowanie wymyka się spod kontroli. W takich sytuacjach kierowca musi trzymać nerwy na wodzy i zawsze wiedzieć jak się zachować.

Opowiada nam jeden ze specjalistów w branży z firmy Bigus.

Jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia autokaru?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli kandydat spełnia warunki, takie jak posiadanie prawo jazdy kat. B oraz odpowiedni wiek, może starać się o uzyskanie uprawnień na kategorię D. W pierwszej kolejności niezbędne jest wykonanie profilu kierowcy, uzyskanie orzeczenia lekarskiego, a także w przypadku tej kategorii badań psychologicznych.

Przewozy autokarowe wiążą się jeszcze z posiadaniem uprawnień dodatkowych. By móc przystąpić do pracy zawodowej, wymagane jest ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej do przewozu osób i rzeczy.

Tego typu uprawnienie wydawane jest na okres 5 lat, po czym zobowiązany on jest do odbycia okresowego szkolenia kierowcy, a także kolejnych badań lekarskich. Dopiero po przejściu tych dwóch wymagań możliwe jest uzyskanie przedłużenia uprawnień o kolejne 5 lat.