Malownicze Kolorowe Jeziorka znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Położone są na obszarze wsi Wieściszowice w Rudawach Janowickich niedaleko Kamiennej Góry. Ich wyjątkowe barwy, które zawdzięczają składnikom chemicznym dna i ścian wyrobisk tworzą niezapomniany widok. Nic dziwnego, że te akweny są jedną z głównych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Stanowią przy okazji pamiątkę po założonej w XVIII wieku kopalni pirytu.
Gdzie są Kolorowe Jeziorka i jak powstały?
Kolorowe Jeziorka to atrakcja turystyczna Dolnego Śląska. Historia Kolorowych Jeziorek sięga początku XVIII wieku, kiedy to cudzoziemiec pochodzący z Prus Christian Preller postanowił założyć w Szklarskiej Porębie zakład wydobywczy kwasu siarkowego. Zawierający piryt był otrzymywany z terenów wsi Wieściszowice, która znajduje się niedaleko Kamiennej Góry. Po niemal całkowitym wyczerpaniu zapasów kilkanaście lat później zaprzestano dalszych prac w kopalni. Wyrobiska zostały naturalnie zalane przez wodę. W ten sposób powstały sztuczne jeziorka o magicznych kolorach.
Mapa Kolorowych Jeziorek
Warto skorzystać z informacji turystycznej i zwiedzić ten obszar Polski. Na Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich składają się rozlewiska:
- Żółte. Liczące prawie 20 lat należy do najmłodszych stawów. Żółtawy odcień zawdzięcza spływającej deszczówce, barwiącej dno wodą w tym odcieniu. Mieści się 560 m n.p.m.
- Fioletowe. Pozostałość po sztolni rozciąga się na 430 m i jest szerokie na ok. 110 m. Purpurowy odcień to skutek roztworu kwasu siarkowego. Znajduje się 560 m. n.p.m.
- Niebieskie. Błękitne lub Lazurowe to pamiątka po jednym z wyrobisk. Związki miedzi odpowiadają za jego niebieski kolor. Wyróżnia się czystością i brakiem zapachu siarki. Jego długość wynosi 150 m. Jest szerokie na ok. 50 m, głębokie na 20 m i rozlegające się na 635 m n.p.m.
- Zielone (Czarne). Pojawia się z rzadka na skutek intensywnego deszczu, a potem znów wysycha. Ostatnio było widoczne w 1997 r. W zależności od pogody przybiera szmaragdowy bądź grafitowy odcień. Mieści się na 730 m n.p.m.
Do tamtejszego krajobrazu zaliczają się również tzw. kwitnące skały. Nalot o miedziano-zielonym kolorze pokrywają ściany wyrobisk mieszczących się przy purpurowym zalewie. Co ciekawe, wyższe przybierają pomarańczowo-żółtą barwę. Można tu również znaleźć liczne kryształy oraz stalaktyty.
Jak dojechać do Kolorowych Jeziorek?
Do Kolorowych Jeziorek na Dolnym Śląsku najlepiej dojechać samochodem. Zaleca się opuścić drogę wojewódzką 328 i skręcić na Janowice Wielkie. Po ok. 500 m należy jechać na lewo. Dojazd do miejscowości Wieściszowice ułatwią znaki kierunkowe. Najszybciej dojedzie się z Jeleniej Góry, Wałbrzycha oraz Legnicy. 95 km do Kolorowych Jeziorek mają mieszkańcy Legnicy, 232 z Poznania, a 275 km z Katowic. Odległość z Krakowa wynosi za to 348, natomiast z Warszawy 449 km.
Na wycieczkę najlepiej wybrać się w sprzyjającą podróży i zwiedzaniu pogodę. Najlepsze warunki do oglądania to słoneczne, bezchmurne dni. Na zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 2 godzin. W tym celu można pomyśleć nad wynajęciem przewodnika turystycznego. Wstęp na teren jest bezpłatny.
W pobliżu mieści się Wielka Kopa, czyli wznoszący się na wysokość 871 m n.p.m. szczyt. Przed końcem II wojny światowej mieściła się tu także wieża widokowa wysoka na 15 m. Obecnie planowana jest odbudowa. U podnóża Wielkiej Góry znajdują się Kolorowe Jeziorka.
Mieszczące się w Wieściszowicach Kolorowe Jeziorka to doskonały pomysł na wycieczkę. Trzeba jednak pamiętać, że kąpiel w wodzie jest zakazana. Malowniczy krajobraz może posłużyć jako tło dla pięknej sesji zdjęciowej lub jako cel dla miłośników profesjonalnego fotografowania natury.