Wielu turystów wyrusza w góry bez żadnego przygotowania, często gubiąc szlak i odbierając sobie tym samym przyjemność z wędrówki. Doświadczeni górołazi nigdy nie wypuszczają się w trasę bez sprawdzonej mapy, która nie zawodzi nawet wtedy, gdy rozładuje się telefon komórkowy, a nas zmyli zmysł orientacji. Jednak tak jak różni są turyści, tak i mapy są mniej lub bardziej dokładne. Czym kierować się przy wyborze egzemplarza do wędrówki po górach?

Kiedy nowoczesne technologie zawodzą…

Każdy z nas posiada w tej chwili smartfon, na którym zainstalowane są dziesiątki – mniej lub bardziej- przydatnych informacji. Ciężko już nawet wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tegoż urządzenia. To właśnie ono budzi nas do pracy, umożliwia wiedorozmowę z kuzynką zza granicy i pozwala na opłacenie rachunku za prąd, kiedy stoimy w korku. Smartfon wyposażony w GPS jest też często jednym narzędziem, z którym turyści wyruszają na górskie szlaki. Jednak bateria w telefonie nie jest wieczna – i jak to się często zdarza- rozładowuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Pozostajemy wówczas zdani sami na siebie, na nieznanym terenie, gdzie warunki pogodowe zmieniają się w ciągu godziny. To może skończyć się źle. Dobrze sporządzona i – co najważniejsze- czytelna mapa, zawsze powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego turysty. Z jej pomocą wybrniemy z każdej opresji, związanej ze znalezieniem prawidłowej drogi. Ponadto mapy tego typu często pełnią rolę przewodnika, który informuje nas, co i gdzie warto zobaczyć oraz ile czasu zajmie nam dotarcie do wybranego miejsca. Warunek jest jeden-należy wybrać egzemplarz, z którego korzystanie będzie czystą przyjemnością. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

Czym cechuje się dobra mapa?

Jak informuje specjalista z Agencji Wydawniczej „Wit”, która zajmuje się tworzeniem map, atlasów, przewodników i informatorów turystycznych- im mapa jest bardziej szczegółowa, tym lepsza. Ważne jest także dobre cieniowanie. Turysta powinien móc na pierwszy rzut oka odróżnić polanę od skał, a strumień od jednego ze szlaków. Wszystkie drogi muszą być zaznaczone odmiennym kolorem, co znacząco ułatwia nawigację. Warto, by na mapie zaznaczone były także uśrednione czasy przemierzenia wybranych szlaków, dzięki czemu planowanie górskich wędrówek stanie się dużo przyjemniejsze. Istotny jest także czas wydania. Kupując nową mapę, możemy liczyć na to, że będzie ona aktualniejsza od egzemplarza, który podarowała nam babcia kilkanaście lat wstecz. Wysokiej jakości mapy turystyczne powstają często we współpracy z przewodnikami i ratownikami górskimi. Dzięki temu zawierają w sobie wiele dodatkowych i pomocnych informacji, które są zawsze pod ręką.