Turnusy rehabilitacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród seniorów. Nic w tym dziwnego, gdyż takie wyjazdy łączą się z wieloma korzyściami. Jest to nie tylko możliwość wypoczynku, ale również szansa na polepszenie swojego stanu zdrowia. Warto dowiedzieć się więc, na czym polegają turnusy rehabilitacyjne dla seniorów.

Czym są turnusy rehabilitacyjne?

Turnusy rehabilitacyjne to połączenie wyjazdu wypoczynkowego z rekreacją oraz zabiegami rehabilitacyjnymi. To wszystko ma służyć wspomaganiu sprawności uczestników turnusu, polepszeniu ich samopoczucia oraz poprawie komfortu życia. W trakcie turnusów rehabilitacyjnych, poza zabiegami, organizowane są również zajęcia grupowe, na przykład różnego rodzaju warsztaty, które pozwalają zintegrować się. Ponadto uczestnicy turnusu mają zapewnioną opiekę medyczną oraz wyżywienie. 

Turnus rehabilitacyjny, skierowany do seniorów, daje możliwość pełnego skupienia się na sobie. Starsza osoba może wówczas oderwać się od codziennych obowiązków i problemów, zregenerować siły i wziąć udział w rehabilitacji, która pozytywnie wpłynie na sprawność. Ponadto jest to świetna okazja do rozwoju zainteresowań, zawiązania nowych znajomości oraz odwiedzenia pięknych, ciekawych miejsc. 

Czas trwania turnusów rehabilitacyjnych 

Turnusy rehabilitacyjne organizowane są również poza sezonem letnim, gdy miejscowości typowo turystyczne nie są aż tak przepełnione. Seniorzy wyjeżdżają wówczas nad morze, jezioro lub w góry, gdzie w otoczeniu przyrody mogą w pełni korzystać z możliwości wyjazdu. Całe przedsięwzięcie trwa zwykle około dwóch tygodni. Jest to jednak uzależnione od decyzji i możliwości konkretnego organizatora. Korzystając z oferty biura Atlas, mamy możliwość wyboru – firma ta oferuje wyjazdy 7, 10, 12, 15-dniowe. Jest to wygodna opcja w przypadku, gdy mamy ograniczony budżet lub nie możemy pozwolić sobie na dłuższy pobyt poza domem. 

Ceny turnusów rehabilitacyjnych

Cena uzależniona jest od wielu czynników. Istotna jest m.in. lokalizacja oraz czas pobytu. Im bardziej atrakcyjna turystycznie miejscowość oraz im wyższy standard ośrodka wypoczynkowego, tym więcej zapłacimy. Podobnie istotny jest termin wyjazdu, gdyż wyższe kwoty dotyczą sezonu letniego, natomiast wiosną oraz jesienią możemy liczyć na niższą cenę. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ceny wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania – w tym celu należy udać się do miejscowego oddziału Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.