Słońce, gorący piasek na plaży, unoszący się w powietrzu zapach lata, szum morza i śpiew nadmorskich ptaków. Wczasy nad morzem to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych form letniego, wakacyjnego wypoczynku, zarówno przez rodziny z dziećmi, jak i grupy przyjaciół czy osoby starsze. Piękne, nadmorskie kurorty kuszą wyjątkowymi widokami oraz dodatkowymi atrakcjami, które sprawiają, że urlop nad polskim wybrzeżem będzie udany i zapewni potrzebny relaks. Dlaczego warto wyjeżdżać nad morze?

Piękne nadmorskie kurorty

Wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by spędzić wyjątkowy urlop. Polskie wybrzeże to mnóstwo pięknych nadmorskich kurortów, tych większych z bogata bazą uzdrowiskową, ale także kameralnych, niewielkich miejscowości, które zapewniają spokój i mniejszą liczbę turystów. Utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie wakacjami nad morzem wynika przede wszystkim z faktu bliskiej odległości i różnych, komfortowych możliwości dojazdu, bez konieczności korzystania z usług linii lotniczych. Jak mówią właściciele gospodarstwa agroturystycznego Silver w Rusinowie, walory polskiego wybrzeża doceniają także turyści za zagranicy, np. z Niemiec, Anglii czy Holandii. Zadbane, szerokie i stale modernizowane plaże to niewątpliwie jeden z najczęściej wymienianych atutów. To one stają się centrum rekreacyjnym i rozrywkowym, za sprawą licznych stylizowanych egzotycznymi dodatkami barów czy klubów oraz atrakcji dla dzieci w postaci zjeżdżalni czy dmuchanych zamków. Boiska do siatkówki plażowej to także jeden z symboli polskich plaż, zachęcających do aktywnego spędzania czasu, przeplatanego błogim wylegiwaniem się na piasku. Malowniczo położone miejscowości dają możliwość obcowania z naturą, za sprawą rezerwatów przyrody, w których można poczuć się jak na pustyni, wspinając się na ruchome wydmy. Latarnie morskie, urokliwe deptaki, klimatyczne knajpki serwujące świeże ryby prosto z rybackich kutrów to kolejne walory polskich kurortów.

Walory prozdrowotne                    

Nikomu chyba nie trzeba mówić o właściwościach jodu zawartego w nadmorskim powietrzu, który korzystanie wpływa na wiele dolegliwości. Przede wszystkim reguluje pracę ważnego w ludzkim organizmie gruczołu jakim jest tarczyca, pobudzając ją do produkcji hormonów odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego i układu krążenia. Pierwiastek ten wspomaga metabolizm, ma pozytywny wpływ na układ mięśniowy. Szczególnie zalecamy jest kobietom w ciąży i  małym dzieciom. Czyste powietrze nasycone tak zwanym aerozolem morskim, czyli składnikami wody morskiej przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz wzmacniają odporność. Mówi się, że nad Morzem Bałtyckim występuje jedno z największych stężeń jodu, znacznie przewyższając pod tym względem południe Europy. Tak więc, każdemu z nas wskazane są spacery po plaży.

Baza noclegowa nad morzem

Po podjęciu decyzji co do wyboru miejsca pobytu, trzeba zarezerwować nocleg. Jak grzyby po deszczu powstają nad polskim morzem ośrodki wypoczynkowe, hotele, hostele czy gospodarstwa agroturystyczne, takie jak Silver w Rusinowie, regularnie poszerzając bazę noclegową nadmorskich miejscowości. W zależności od indywidualnych preferencji można wynająć drewniany domek, camping, apartament czy pokój gościnny w prywatnych kwaterach. Właściciele takich obiektów nieustannie starają się je modernizować, zwiększając komfort pobytu turystów, poprzez oferowane udogodnienia w postaci aneksu kuchennego, parkingu, sprzętu plażowego, dodatkowego miejsca na aktywność czy atrakcje dla dzieci. Większość miejsc noclegowych prezentuje wysokie europejskie standardy doceniane przez gości z różnych regionów Polski oraz z zagranicy.