Alpinizm przemysłowy to coraz bardziej potrzebny sektor usługowy między innymi dla firm i zarządców budynków, który dotyczy różnego rodzaju prac wysokościowych. Rozwija się on wraz z nowoczesnym budownictwem „wysokim”, gdzie infrastruktura różnego rodzaju, a także obiekty biurowe i mieszkalne, są coraz to wyższe. Alpiniści przemysłowi, są również potrzebni wszędzie tam, gdzie tradycyjne podnośniki koszowe oraz teleskopowe nie są w stanie dotrzeć!

Czym musi wyróżniać się firma prac wysokościowych?

Przede wszystkim takie firmy muszą zatrudniać wykwalifikowanych pracowników o niebywałej sprawności fizycznej, wytrzymałości oraz precyzji manualnej. Najczęściej są to zatem osoby, które wcześniej amatorsko lub profesjonalnie zajmowały się wspinaczką wysokogórską w różnych regionach świata – od Tatr po tytularne Alpy. Istotne jest również  to, że alpiniści przemysłowi, muszą również posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania określonych usług, o których mowa jest w kolejnej części artykułu. To jest jednak bez znaczenia, jeśli dany ekspert nie posiada obligatoryjnie wymaganych kursów oraz pozytywnych wyników badań okresowych pracowniczych. W tym zawodzie jest to bardzo ściśle przestrzegane!

Oprócz tego podkreślić należy sprzęt, jakim dysponują firmy prac wysokościowych. Mowa o systemach mocowań, systemach drabinowych oraz systemach linowych, które posiadają odpowiednie atesty i rekomendacje techniczne. Wielokrotnie są one zatem bardzo kosztowne. To powoduje, że założenie firmy w branży alpinizmu przemysłowego nie jest łatwe, a w Polsce działa obecnie stosunkowo niewiele szeroko wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest między innymi pracownia TOP EXTREME z Poznania.

Usługi alpinizmu przemysłowego

Usługi w zakresie alpinizmu przemysłowego są bardzo szerokie, a zależą od dodatkowych umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia pracowników prac wysokościowych. To dzisiaj zlecane są zarówno przez klientów biznesowych, jak i publicznych, a czasem nawet przez osoby indywidualne. Same usługi można podzielić zaś na prace elewacyjne, budowlano-remontowe, montażowo-demontażowe, kominiarskie, a także te w zakresie utrzymania czystości. Alpiniści przemysłowi zajmują się zatem m.in. montażem reklam i banerów, myciem elewacji aluminiowo-szklanych, uzupełnianiem ubytków betonu, uszczelnianiem elewacji, wycinką drzew oraz gałęzi, tworzeniem zabezpieczeń przeciw ptakom, wykonywaniem oświetlenia, malowaniem na wysokościach, tworzeniem powłok hydroizolacyjnych i antykorozyjnych, a także odśnieżaniem dachów i usuwaniem sopli lodów. Specjalnymi usługami są zaś te dotyczące tworzenia dokumentacji fotograficznej lub video, m.in. na zlecenie urbanistów, czy różnego typu projektantów. Z wiedzy, umiejętności i pasji alpinistów przemysłowych korzystają zarządy dróg, straż pożarna, urzędy, firmy energetyczne, czy właściciele budynków korporacyjnych!