Nie każdy wie o tym, iż pozwy rozwodowe muszą mieć określoną formę pisemną narzucaną przez przepisy. Oznacza to przy ich przygotowywaniu należy uwzględnić kilka ważnych wymogów formalnych, bez których dokument nie może być przyjęty przez sąd. Nieprawidłowo napisany pozew o rozwód może być bowiem skierowany przez wymiar sprawiedliwości do poprawy lub nawet w niektórych przypadkach jest w całości odrzucany. Jakie cechy musi zatem on spełniać i dlaczego najlepiej zlecić jego przygotowanie radcy prawnemu takiemu jak mecenas Bartosz Merda z Kłodzka?

Jak wygląda dobrze przygotowany pozew o rozwód?

Pozew o rozwód musi mieć charakter pisma sądowego, dlatego najlepiej zlecić jego przygotowanie radcy prawnemu. Istotne jest bowiem to, by taki dokument uwzględniał indywidualne elementy, w tym między innymi zwięzły opis przebiegu małżeństwa. Pozostałymi składowymi pozwu są dane powoda i pozwanego; oznaczenie sądu, do którego kierowane jest pismo; wniosek powoda z prośbą o rozwiązanie małżeństwa; a także uzasadnienie potwierdzające trwały oraz zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oczywiście ważny jest również podpis oraz załączone pełnomocnictwo w przypadku korzystania z usług kancelarii prawnej. To jednak nie wszystko, co powinien zawierać prawidłowo przygotowany pozew rozwodowy.

Radcy prawni tacy jak mecenas Bartosz Merda, czyli wyspecjalizowani w prawie rodzinnym i cywilnym, zwracają również uwagę na konieczność uzupełnienia dokumentacji o kilka ważnych załączników. Pozew bezsprzecznie musi być opatrzony odpisem skróconym aktu małżeństwa, odpisem pozwu, oraz potwierdzeniem dokonania opłaty sądowej. W przypadku posiadania wspólnego potomstwa sądy wymagają również dołączenie odpisów skróconych aktów urodzenia małoletnich dzieci. Wszystkie wymienione załączniki powinny być także przygotowane w dwóch egzemplarzach tj. oryginał + kserokopia.

Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód zawsze wnosi się do sądu okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków. W praktyce oznacza to, że przekazana dokumentacja przypisana jest do adresu korespondencyjnego małżonków. Jeżeli jednak nie dzielą oni jednego miejsca zamieszkania, pozew rozpatrywany jest zwyczajowo przez sąd w okręgu, w którym znajduje się adres pozwanego.

Jeśli chodzi o sposób złożenia pozwu rozwodowego w sądzie, należy widzieć, że może on być dostarczony osobiście, listownie lub też może go złożyć reprezentant prawy powoda, czyli wybrana przez niego kancelaria radcy prawnego. Pamiętać jednak trzeba o tym, by uregulować opłatę sądową zwaną wpisem stałym. Mecenas Bartosz Merda wyjaśnia, że wynosi ona 600 zł niezależnie od tego, czy do pozwu zostaną dołączone wnioski dodatkowe.

Jakie wnioski dodatkowe może rozpatrzeć sąd przy pozwie rozwodowym?

Pozew rozwodowy może zostać skonstruowany tak, aby wskazać w nim winę małżonka za rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to wnioskowanie o orzekanie o winie. Czy to jednak jedyny wniosek, który może być rozpatrywany podczas rozwodu? Takie kancelarie radców prawnych jak ta prowadzona w Kłodzku przez mecenasa Bartosza Merdę zawsze pouczają klientów o tym, iż mogą wystąpić do sądu o uregulowanie wielu ważnych kwestii. Mowa o wspólnym majątku, zajmowanym lokalu mieszkalnym czy o wychowywanym potomstwie. Do pozwu rozwodowego można zatem załączyć wniosek o:

  • możliwość wyłącznego korzystania ze wspólnego mieszkania (na czas rozstrzygnięcia sądowego i dokonania podziału majątku),

  • przyznanie wyłącznej opieki nad dzieckiem,

  • przeprowadzenie podziału majątku przy procesie rozwodowym (sąd przychyla się do tego tylko wtedy, kiedy nie wydłuży to znacznie całej sprawy),

  • zasądzenie na rzecz powoda kosztów procesów,

  • zasądzenie alimentów na dzieci,

  • zasądzenie alimentów na małżonka.

Podkreślić jednak trzeba, że w wielu przypadkach rozpatrywanie takich wniosków wymaga dobrego uzasadnienia, a nawet przygotowania materiałów dowodowych. Takie kwestie jak przyznanie opieki nad dzieckiem wymaga również przygotowania opinii biegłych sądowych.