Zarówno księgowość pełna, jak i uproszczona stanowią formę dokumentowania firmowych finansów, co jest działaniem koniecznym dla każdej działalności. Profesjonalną pomoc w zakresie prowadzenia wymienionych rodzajów księgowości świadczy Biuro Rachunkowe LMB Office, którego siedziba znajduje się w Poznaniu. Sprawdź, czym jest księgowość pełna i uproszczona oraz jakie występują między nimi różnice.

Księgowość uproszczona

Jest to jedna z form księgowości, która może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki jawne, partnerskie oraz spółki cywilne. Muszą one jednak spełniać jeden ważny warunek. Ich przychody ze sprzedaży produktów, towarów oraz różnych operacji finansowych nie mogą przekroczyć 2 mln euro za poprzedni rok rozliczeniowy. Jeśli powyższy warunek zostanie spełniony, podmioty te mogą prowadzić m.in. księgę przychodów i rozchodów. Przedstawiciel Biura Rachunkowego LMB Office tłumaczy:

Księga przychodów i rozchodów (KPiR) to jedna z form księgowości uproszczonej. Zapisywane są w niej wszelkie przychody, wydatki związane z zakupem towarów, wydatki na wynagrodzenia oraz inne operacje finansowe wykonywane w związku z prowadzeniem działalności.

Warto również wiedzieć, że księgowość uproszczona może być prowadzona zarówno w formie papierowej, jak i komputerowej. W ramach księgowości uproszczonej można prowadzić także karty podatkowe oraz ryczałt ewidencjonowany. W przypadku przekroczenia wskazanej kwoty przychodów dana działalność musi przejść na prowadzenie księgowości pełnej.

Księgowość pełna

Księgowość pełna to najbardziej skomplikowana i zaawansowana forma prowadzenia ksiąg handlowych. W ramach jej prowadzenia należy księgować wszystkie operacje wykonywane w danym przedsiębiorstwie. Biuro Rachunkowe LMB Office oferuje profesjonalną pomoc w prowadzeniu księgowości pełnej, która polega na księgowaniu operacji, przechowywaniu dokumentów m.in. kupna i sprzedaży oraz prowadzeniu dokumentacji transakcji, operacji magazynowych, a także wszystkich przelewów przychodzących i wychodzących. Do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są m.in. spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowo-akcyjne oraz wszelkie podmioty, których przychody za poprzedni rok rozliczeniowy przekroczyły 2 mln euro.

Warto podkreślić, iż prowadzenie tzw. pełnej księgowości daje dokładny wgląd w to, w jakiej kondycji finansowej znajduje się dane przedsiębiorstwo. Ponadto jej prowadzenia mogą się również podjąć podmioty, które zgodnie z prawem mogłyby korzystać jedynie z księgowości uproszczonej, jednak chcą one zapewnić sobie przejrzystość danych ekonomicznych.