Odzież robocza oraz ochronna zgodnie z zasadami bhp powinna zostać zapewniona przez pracodawców wszystkim osobom zajmującym określone stanowiska w miejscu pracy. Ze względu na to, że te dwa typy odzieży różnią się zarówno zastosowaniem, jak i innymi czynnikami postaramy się przybliżyć niech ich charakterystykę oraz podstawowe rodzaje. Oto, co warto wiedzieć na temat odzieży roboczej i ochronnej.

Definicja odzieży roboczej i ochronnej

Opisując oba typy odzieży stosowanej w różnego rodzaju miejscach pracy, należy jasno określić, iż różnią się one pod kilkoma bardzo ważnymi względami. Otóż odzież robocza jest to tak naprawdę rodzaj stroju, który zabezpiecza nas przede wszystkim przed zabrudzeniami czy też uszkodzeniami naszej prywatnej odzieży, jak również zapewnia nam odpowiednie warunki pracy w przypadku wystąpienia różnorodnych warunków pogodowych (np. przed deszczem). W kontekście odzieży ochronnej należy przede wszystkim wspomnieć, iż tego rodzaju ubrania muszą spełniać różne normy oraz posiadać odpowiednie atesty, a ich funkcją jest ochrona naszego zdrowia oraz życia w trakcie pracy.

Jakie wyróżniamy typy odzieży ochronnej?

Tak jak wspomnieliśmy, odzież ochronna ma za zadanie chronić nas w miejscu pracy przed oddziaływaniem szkodliwych czynników, które mogą znacząco wpłynąć na stan naszego zdrowia. W związku z tym wyróżnia się określone typy odzieży ochronnej takiej jak:

  • odzież ostrzegawcza;
  • odzież chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi;
  • odzież chroniąca przed czynnikami chemicznymi;
  • odzież zapobiegająca porażeniu prądem elektrycznym;
  • odzież ochronna ESD;
  • odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi;
  • odzież chroniąca przed czynnikami termicznymi;
  • odzież chroniąca przed czynnikami biologicznymi;
  • odzież chroniąca przed promieniowaniem.

Oczywiście poza standardowymi elementami ubioru takimi jak buty, spodnie czy płaszcze w skład odzieży ochronnej wchodzą również kaski, nauszniki, maski oraz okulary ochronne.

Odzież robocza niezbędna w miejscu pracy

W kontekście odzieży roboczej, jaka jest nam niezbędna przy pracach remontowych, ogrodowych oraz na innych stanowiskach należy powiedzieć, iż w jej skład wchodzą przede wszystkim buty, kurtki (przeciwdeszczowe i zimowe), czapki (z daszkiem lub zimowe), spodnie (np. ogrodniczki) oraz różnego rodzaju bluzy, kamizelki, t-shirty, których szeroki wybór znaleźć możemy w ofercie przedsiębiorstwa handlowo-produkcyjnego Anko-Pol z Tarnowa. Firma ta specjalizuje się w sprzedaży wszelkich typów odzieży roboczej oraz ochronnej, a także innych niezbędnych elementów wyposażenia z zakresu bhp, czyli na przykład apteczek, sprzętu ppoż oraz wszelkich tablic, oznaczeń i instrukcji.