Ścieki bytowo-gospodarcza powstają każdego dnia. Jako że nie każdy budynek jest podłączony do sieci kanalizacyjnej, właściciele nieruchomości muszą zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków bądź zbiornik bezodpływowy. Utylizację odpadów regulują odpowiednie przepisy prawa. Dlatego też firmy zajmujące się tzw. usługami asenizacyjnymi muszą posiadać stosowne zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.

Czym jest asenizacja?

Pod pojęciem asenizacji należy rozumieć oczyszczenie, a także wywóz odpadów płynnych nagromadzonych zarówno w zbiornikach odpływowych, jak i bezodpływowych. Utylizowane są one w oczyszczalni ścieków bądź też na polach asenizacyjnych, dzięki czemu uzyskuje się z nich  nawóz. Warto nadmienić, iż samodzielne usuwanie czy wywózka takich nieczystości jest niedopuszczalna.  Takie działania stanowią duże zagrożenia dla zdrowia i otoczenia. Usuwanie płynnych odpadów ma szczególne znaczenie ze względów bezpieczeństwa. Ścieki zawierają niebezpieczne stężenie takich substancji jak metan czy siarka, które w odpowiednich warunkach mogą doprowadzić do samozapłonu. Nieczystości nagromadzone w szambach powinny być usuwane tylko przez specjalistyczne firmy dysponujące właściwym sprzętem. Kompleksowe usługi asenizacyjne świadczy, chociażby przedsiębiorstwo Artrans Atrur Grochowski.

Utylizacja odpadów podlega restrykcyjnym normom, więc każdy ich odbiór wymaga sporządzenia dokumentacji. Ogranicza to niekontrolowany wywóz nieczystości, przez co nie dostają się one w nadmiarze do środowiska naturalnego.

Kiedy usuwać szambo?

Posiadanie zbiorników na nieczystości wiąże się z obowiązkiem ich kontroli. Należy sprawdzać je regularnie, aby nie doprowadzić do przepełnienia i wycieku. Częstotliwość wywózki to już indywidualna kwestia gospodarstw. Zależy ona przede wszystkim od ilości zużywanej wody.

W jaki sposób sprawdzać poziom ścieków? Czasem wystarczy zwykła obserwacja poprzez ściągnięcie pokrywy od zbiornika. Na popularności zyskuje jednak montaż czujników mechanicznych bądź elektrycznych działających na zasadzie pływaka. Te drugie przesyłają świetlny lub dźwiękowy komunikat w chwili przekroczenia dopuszczalnego poziomu. Aby uniknąć problemu z przepełnionym szambem, warto jednak zamówić usługi asenizacyjne nieco wcześniej. Nie zawsze bowiem firma może przeprowadzić utylizację w dniu zgłoszenia.

Jak usuwa się zanieczyszczenia płynne?

Wywóz nieczystości płynnych odbywa się z wykorzystaniem wozów asenizacyjnych, które gwarantują sprawne przepompowanie odpadów. Ścieki to nie tylko brzydki zapach, ale też niebezpieczne związki chemiczne, więc właściwości używanego sprzętu mają kluczowe znaczenie dla zachowania standardów bezpieczeństwa.

Wozy asenizacyjne to nic innego jak pojazdy z cysterną wyposażone w wąż i mechanizm pompujący. Odpowiedniej długości wąż umożliwia odprowadzenie nieczystości do beczki nawet z trudno dostępnych miejsc. Proces ten, choć wydaje się prosty, wymaga dużego doświadczenia. Tym  bardziej powinni go wykonywać tylko profesjonaliści.